MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mogło być jeszcze gorzej?

Iwona Matusiak
Sytuacja na rynku pracy jest coraz trudniejsza. We wrześniu w powiecie nakielskim odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o kolejne 50 osób.

Sytuacja na rynku pracy jest coraz trudniejsza. We wrześniu w powiecie nakielskim odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o kolejne 50 osób. <!** Image 2 align=none alt="Image 198133" sub="Jedną z form walki z bezrobociem są targi pracy co roku oblegane przez osoby poszukujące zatrudnienia / fot. Iwona Matusiak">

W gminie Szubin przybyło 16 bezrobotnych. Pod koniec września zanotowano 5991 osób bezrobotnych w powiecie nakielskim. W porównaniu z wrześniem 2011 roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych była wyższa aż o 208 osób. W minionym miesiącu zarejestrowano 956 osób (o 314 więcej niż w sierpniu), z tego 231 osób po raz pierwszy oraz 725 po raz kolejny. Natomiast z ewidencji bezrobotnych wyłączono 906 osób. W gminie Szubin zatrudnienie znalazły jedynie 94 osoby, w sierpniu wykreślonych zostało jeszcze mniej bezrobotnych, bo 65 osób.

- Zakładaliśmy, że wrzesień będzie trudniejszy, ale nie było aż tak źle - komentuje najnowsze dane statystyczne Przemysław Ulatowski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Nakle.

Jednak powodów do radości i tak szukać można na próżno. Stopa bezrobocia w powiecie nakielskim wynosi 21,3 procent, dla województwa kujawsko-pomorskiego wynosi ono 16,6 procent.

- Nadchodzi jesień i koniec roku, a to najtrudniejszy czas, ofert pracy na pewno będzie mniej aż do marca. Rejestruje się coraz więcej bezrobotnych, bo umowy na czas określony nie są przedłużane - dodaje Przemysław Ulatowski.

Urząd dysponował we wrześniu 316 wolnymi miejscami pracy i miejscami aktywizacji zawodowej, to mniej niż w sierpniu, kiedy było ich 377, ale więcej niż we wrześniu 2011 roku, kiedy do dyspozycji były 222 miejsca pracy. Ofert pracy oraz inne informacje z zakresu Powiatowego Urzędu Pracy znaleźć można na stronie: www.pupnaklo.pl. Wśród ofert nie brakuje, niestety tych, gdzie proponowana jest jedynie umowa zlecenie, a kandydat musi dysponować własnym samochodem, często mile widziane jest też orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. <!** reklama>

- Już od dłuższego czasu szukam pracy. Ukończyłam kierunek humanistyczny i to był chyba największy błąd w moim życiu. Jedyne oferty, które do mnie trafiają, to są umowy zlecenia lub o dzieło, a przecież nie po to studiowałam tyle lat, żeby teraz nie móc nawet niczego zaplanować - mówi pani Marta z Nakła.

Jedynym pocieszeniem może być fakt, że w Szubinie jest najwyższy współczynnik bezrobotnych posiadających prawo do zasiłku, w odniesieniu do zarejestrowanych mieszkańców danej gminy - wynosi on 24,9 procent. W całym powiecie takich osób jest jednak zaledwie 1271.

Liczba mieszkańców Szubina, którzy podjęli zatrudnienie:

  • wrzesień - 94 osoby
  • sierpień - 65 osób
  • lipiec - 87 osób
  • czerwiec - 111 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!