Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi z Nowoczesnej z Bydgoszczy chcą zniesienia artykułu o obrazie uczyć religijnych. Nie godzą się na karanie za grafikę Maryi z tęczą

Dorota Witt
Dorota Witt
Posłowie Nowoczesnej, w imieniu klubu KO, złożyli projekt ustawy znoszący art. 196 Kodeksu Karnego o obrazie uczuć religijnych oraz art. 212-215 KK o zniesławieniu. To właśnie na mocy art. 196 KK prokuratura postawiła zarzuty artystce Elżbiecie Podleśnej za słynną już grafikę Maryi w tęczowej aureoli. 
Posłowie Nowoczesnej, w imieniu klubu KO, złożyli projekt ustawy znoszący art. 196 Kodeksu Karnego o obrazie uczuć religijnych oraz art. 212-215 KK o zniesławieniu. To właśnie na mocy art. 196 KK prokuratura postawiła zarzuty artystce Elżbiecie Podleśnej za słynną już grafikę Maryi w tęczowej aureoli.  Arkadiusz Wojtasiewicz
Członkowie Młodych .Nowoczesnych wygłosili pod Bazyliką pw. św. Wincentego á Paulo w Bydgoszczy manifest w obronie wolności artystycznej. Politycy Nowoczesnej chcą zniesienia artykułu 196 Kodeksu Karnego o obrazie uczuć religijnych. Co proponują w zamian?

Zobacz wideo: Protest branży weselnej w Bydgoszczy

Posłowie Nowoczesnej, w imieniu klubu KO, złożyli projekt ustawy znoszący art. 196 Kodeksu Karnego o obrazie uczuć religijnych oraz art. 212-215 KK o zniesławieniu. To właśnie na mocy art. 196 KK prokuratura postawiła zarzuty artystce Elżbiecie Podleśnej za słynną już grafikę Maryi w tęczowej aureoli. 

Na czym ma polegać nowe prawo znoszące artykuł o obrazie uczuć religijnych?

Ustawa proponowana przez polityków Nowoczesnej znosi zapis o karze za obrazę uczuć religijnych oraz zapisy dotyczące zniesławienia i nie wprowadza w ich miejsce żadnego innego.

- Istniejące regulacje są absurdalne - uważa Sandro Kurzyński z Młodych. Nowoczesnych. - Oczywiście rozumiemy, że niektóre słowa czy działania mogą obrażać innych, także ze względów religijnych, ale rozstrzyganie takich kwestii przed sądem czy nawet wsadzanie kogoś do więzienia to przesada. Takie spory powinny być rozwiązywane indywidualnie na drodze dialogu, rozmowy między dwiema stronami. Docierają do nas liczne sygnały mówiące o tym, że wspomniany artykuł jest nadużywany, a nawet wykorzystywany do celów politycznych. Dlatego należy go wykreślić. Cierpią na tym obywatele, którzy boją się protestować, ale i cała kultura, bo bywa, że artyści, w obawie przed konsekwencjami prawnymi, rezygnują z przestawienia jakiegoś dzieła, bojąc się, że mogłoby być zinterpretowane jako obrażające uczucia religijne.

Prokuratura ściga za obrazę uczuć religijnych

Członkom Młodych .Nowoczesnych towarzyszyła bydgoska radna, Joanna Czerska-Thomas. - Zapisy kodeksu cywilnego są wystarczające do obrony interesów obywateli w kwestii obrażania czy zniesławiania, ściganie takich czynów przez prokuraturę i groźba więzienia to za duża restrykcja, za duża ingerencja w wolność słowa i porządek społeczny - przekonuje radna. - Trzeba też pamiętać, że obraza uczuć to sprawa indywidualna i subiektywna. Dla przykładu: poczułam się urażona, gdy jeden z radnych PiS podczas sesji rady miasta postulował odejście od używania słowa „adopcja” w odniesieniu do zwierząt. Nie pójdę w tej sprawie do sądu, bo uważam, że wystarczyłaby rozmowa.

O co prokuratura oskarża Elżbietę Podleśną? Aktywistka może zostać ukarana za grafikę Maryi z tęczową aureolą

  • Członkowie Młodych .Nowoczesnych z Bydgoszczy wygłosili pod Bazyliką Rzymskokatolicką pw. św. Wincentego á Paulo manifest w obronie wolności artystycznej i wyrazili swoje poparcie dla Elżbiety Podleśnej.
  • Działaczce społecznej oraz towarzyszącym jej aktywistkom prokuratura postawiła zarzuty obrazy uczuć religijnych, czyli naruszenia art. 196 kodeksu karnego.
  • Akt oskarżenia dotyczy „rozklejenia na toalecie, koszu na śmieci, transformatorze, znakach drogowych i ścianach budynków wydruków przedstawiających przerobiony obraz Matki Bożej Częstochowskiej z widoczną aureolą w kolorach tęczy, będącej symbolem społeczności LGBT”.

Co grozi za obrazę uczuć religijnych?

Art. 196 KK: Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo