Zespoł Publicznych Szkół nr 1 w Żninie zorganizował prawybory europejskie. Uprawnieni do głosowania byli uczniowie od klasy czwartej SP do trzeciej gimnazjum i nauczyciele.
<!** Image 2 align=right alt="Image 120776" sub="Komisja wyborcza przygotowywała się do przeprowadzenia wyborów. Fot Jaśmina Malak
">Uczniowie zrzeszeni w Szkolnym Klubie Europejskim biorą czynny udział w życiu społecznym szkoły i miasta. Interesują się ważnymi wydarzeniami, startują w konkursach. Wczoraj zorganizowali w swojej szkole prawybory do europarlamentu.
- Materiały potrzebne do przygotowania wyborów i ich przeprowadzenia ściągnęliśmy z internetu – mówi Bartosz Woźniak, opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego. - Potrzebne nam karty wyborcze i materiały promocyjne otrzymaliśmy dzięki współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej I z programu „Młodzi głosują”.
<!** reklama>Uczniowie solidnie przygotowali się do przeprowadzenia prawyborów. W szkole ustawione zostały tablice informacyjne na których znalazły się wiadomości o kandydatach i listach, z których startują. Każdy uprawniony do głosowania otrzymał specjalną kartę z nazwami komitetów wyborczych. Członkowie klubu spotykali się z uczniami i udzielali im informacji o komitetach i ich programach, co umożliwiło dokonanie racjonalnego i rozsądnego wyboru. W szkole panowała też ustawowa cisza wyborcza. Wczoraj rano osoby zaangażowane w przeprowadzenie tej akcji ustawiły stoły, przygotowały listy osób uprawnionych do oddania głosu. Zadbały też o zabezpieczenie urn, do których wrzucane były głosy. W komisji wyborczej, która sprawowała nadzór nad prawidłowym głosowaniem, znaleźli się przedstawiciele Samorządu Szkolnego i członkowie klubu.
<!** Image 3 align=right alt="Image 120776" sub="Swój głos oddała między innymi Kalina Kończal, nauczyciel języka angielskiego Fot Jaśmina Malak
">- Jesteśmy świadomi tego, że wybory do parlamentu europejskiego są ważne - mówią uczennice klasy II gimnazjum. - Bardzo często dorośli rezygnują z udziału w nich, nie spełniają swojego obowiązku, a potem żałują, że nikt z naszego regionu nie został wybrany. Przez kilka dni zapoznawaliśmy się z partiami ich propozycjami i programami. Decyzję o oddaniu głosu każdy podejmował sam.
Wybory rozpoczęto punktualnie o godzinie 9:00. Trwały do godziny 13:00. Do urn podchodzili zarówno uczniowie, jak i ich wychowawcy. Z boku starszych kolegów podpatrywali uczniowie klas młodszych. Po zakończonym głosowaniu komisja sprawdziła głosy i dokonała podsumowania.
- W prawyborach wzięło udział 30 procent uprawnionych do oddania głosu - mówi Bartosz Woźniak. - Najwięcej, bo 20 ważnych głosów oddano na Platformę Obywatelską, 11 osób opowiedziało się za Libertasem, a 10 za Prawem i Sprawiedliwością.
Na czwartym miejscu znalazł się komitet Polskiego Stronnictwa Ludowego i Sojusz Lewicy Demokratycznej, na które oddano po 5 głosów.