Zespół Szkół Chemicznych w Bydgoszczy po raz kolejny zorganizował konkurs dla młodych adeptów dziennikarstwa. Oryginalny temat przyniósł ciekawy plon.
<!** Image 2 align=right alt="Image 47056" sub="Grono nagrodzonych i wyróżnionych w pełnej krasie. Z pewnością są wśród nich przyszłe tęgie pióra polskiego dziennikarstwa">„Drodzy Czytelnicy!
W tym liście chciałbym opowiedzieć Wam o sobie. Wiem, że jestem niezwykły. Powiecie mi pewnie, że jestem inny. Ja nie jestem inny - ja jestem unikatowy!
Moja dusza podzielona jest na dwie części. Pierwsza, ta większa, to zła, wręcz bardzo zła półkula. Strona ta powoduje, że cieszę się z tego, jaki jestem, rozpiera mnie duma. Nasuwa się pytanie: skąd wiem, że moja dusza ma dwie części, a nie jedną, tę złą. Otóż, prócz tego, że jestem z siebie dumny, to również mam poczucie winy, czuję do siebie wstręt, mam chęci, by się zmienić. Gdybyście zadali mi pytanie, co chciałbym zmienić, odpowiem, że świat, w którym przyszło mi żyć, a to nierealne. Charakter, choć i to nigdy mi się nie uda. Ktoś kiedyś spytał mnie, czy mam przyjaciół, odpowiedziałem, że nie, mam tylko oddanych kolegów, których bardzo szanuję. Jedynym moim przyjacielem jest pies imieniem Pies. W rozmowie na ogół jestem elastyczny i potrafię dogadać się ze wszystkimi. Czuję pewien dyskomfort, lecz nie paraliżuje mnie on. Często, gdy ktoś chce mnie poznać, próbuję go do siebie zniechęcić, dla jego dobra. Robię to odruchowo i czasem tego żałuję. Lubię być sam, boję się uczucia. Tego boję się najbardziej. W sumie, nie boję się niczego innego. Jeśli chodzi o zrozumienie, to nie wiem, kto mnie rozumie. Ale jakoś mi to szczególnie nie przeszkadza. Nie potrafię natomiast rozmawiać z ludźmi, na których mi zależy. A jest takich niewielu. Nienawidzę po prostu siebie i świata, który mnie otacza, a jest to inny świat niż Wasz, Czytelnicy. Nic dziwnego, każdy ma swój świat i swoje kredki. Unikam kłopotów, ale one mnie nie. Bóg jest mi obojętny. Na temat pieniędzy powiem tak: uważam, że ułatwiają i upiększają życie, więc warto je mieć. Potrafię wiele dla nich zrobić.
Odrzucicie mnie? Nie? A może jednak? Wasz problem! Takie życie!
Unikat”.
<!** reklama left>Za ten tekst Małgorzata Gełda, uczennica Publicznego Gimnazjum w Białych Błotach, otrzymała nagrodę „Expressu Bydgoskiego” - odtwarzacz mp3 i... możliwość publikacji swej pracy. Małgosia ma 15 lat, uwielbia czytać książki, chodzić do kina i spotykać się z przyjaciółmi. W ubiegłym roku zdobyła trzecie miejsce w konkursie literackim „Młode talenty”, organizowanym przez Pałac Młodzieży.
Wczorajsza uroczystość odbyła się w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli. Oprócz nagrody „Expressu”, wręczono trzy nagrody główne i 10 wyróżnień. Nagrody ufundowane przez Wyższą Szkołę Gospodarki rozdzielono następująco: pierwszą przyznano Kindze Gutowskiej z Gimnazjum nr 3 w Bydgoszczy, drugą - Ilonie Zielkowskiej z Zespołu Szkół nr 3 w Sępólnie Krajeńskim, trzecią - Sławomirowi Grzemskiemu z Gimnazjum w Radzikach Dużych. Wyróżnienia otrzymali: Edyta Balcerowska, Małgorzata Falańczyk, Małgorzata Hornowska, Marzanna Lisiecka, Damian Noszkowicz, Luiza Pyla, Monika Welka, Maciej Woźniak, Monika Zielke i Natalia Zubrycka. Nagrodzonym gratulujemy sukcesu, a wszystkim uczestnikom - odwagi pisania na tak trudny temat.