W gronie seniorów czołowe lokaty zajmowali kadrowicze, którzy do mistrzostw przystąpili prosto z marszu po zgrupowaniach w górach. W kategorii otwartej kobiet pewne zwycięstwo odniosła Marta Wieliczko z Wisły Grudziądz.
- Intensywnie przygotowujemy się do olimpijskiego sezonu. W minionym rywalizowałam w jedynce, teraz trener kadry Przemysław Konecki będzie próbował stworzyć mocną dwójkę lub czwórkę podwójną, która Jeszcze w regatach ostatniej szansy powalczy o przepustki do Paryża - wyjawiła po dekoracji wioślarka Wisły, wicemistrzyni olimpijska z Tokio.
Złoty medal też odebrała Martyna Radosz z Bydgostii. Pewnie triumfowała w wadze lekkiej wyprzedzając koleżanki z kadry: Jessikę Sobocińską z Posnanii i swoją partnerkę z osady Katarzynę Wełnę (AZS AWF Kraków).
- Jak na ten okres przygotowań to dyspozycja jest niezła - podsumowała Radosz. - Obecnie rozpoczniemy już zajęcia na wodzie, by jak najlepiej przygotować się z Kasią do eliminacji europejskich do igrzysk, które w ostatni weekend kwietnia odbędą się w węgierskim Szeged. Wierzę, że zakończą się powodzeniem i nie będziemy już musiały rywalizować w regatach ostatniej szansy w Lucernie.
W kategorii open mężczyzn zacięty bój o zwycięstwo stoczyli kadrowicze z wioseł krótkich i długich. Ostatecznie mistrzem kraju został „długi” Michał Szpakowski, były reprezentant Zawiszy, obecnie Posnania przed Piotrem Płomińskim (WTW Warszawa) i Mirosławem Ziętarskim (AZS UMK Toruń). W czołowej dziesiątce znaleźli się: 5. Mateusz Wilangowski (Wisła), 6. Mateusz Biskup, 7. Mikołaj Burda (obaj Bydgostia).
W wadze lekkiej mężczyzn bezkonkurencyjny okazał się Jerzy Kowalski z Gopła Kruszwica, który podobnie jak Radosz będzie starał się o olimpijska kwalifikację w regatach w Szeged. Kto będzie jego partnerem jeszcze nie wiadomo. Na pewno nie będzie nim Artur Mikołajczewski, który zakończył karierę. Trzeci był Kacper Mickiewicz (Zawisza).
W rywalizacji juniorek złoty medal zdobyła Julia Ćwiklińska z Bydgostii, a srebrny Julia Graczkowska z AZS UMK. Z kolei w gronie juniorów wicemistrzostwo przypadło Nikodemowi Zaporowiczowi z CHTW Chełmża, a trzeci był Remigiusz Matulewicz z Zawiszy.
Medale zdobywali też juniorzy młodsi. Mistrzem Polski został Patryk Szymczyk (AZS UMK), srebrną medalistką Natalia Chodulska (WTW Włocławek), a brązową Natalia Uniszkiewicz (Bydgostia).
W gronie mastersów zwycięstwo odniosła Anna Wawrocka (BKW Bydgoszcz), a wśród wioślarzy z niepełnosprawnościami 2 złote i 2 srebrne krążki zdobyli reprezentanci Bydgostii. Trzeci raz z rzędu mistrzynią kraju w kategorii PR3 narząd wzorku została Karolina Rzepa, a wicemistrzynią Katarzyna Kubasik, w kategorii PR3 narząd ruchu wygrała Magdalena Maxelon, zaś w PR2 narząd ruchu mężczyzn wicemistrzostwo przypadło debiutantowi Piotrowi Gołębiewskiemu, który pokonał na 2000 m granicę 8 minut i dzielnie walczył z Michałem Gadowskim, wieloletnim reprezentantem kraju.
W sumie Bydgostia zdobyła 7 medali (4 - niepełnosprawni): 4 złote, 2 srebrne i brązowy, AZS UMK Toruń - 3 (złoty, srebrny i brązowy), Gopło - złoty, Wisła - złoty, BKW - złoty, CHTW Chełmża i WTW Włocławek - srebrny, Zawisza - 2 brązowe. W punktacji drużynowej najwięcej punktów zdobyła Bydgostia - 143 wyprzedzając Posnanię - 123 i AZS UMK - 70. Na 6 miejscy uplasowała się Wisła - 42, 8. Zawisza - 30 10. WTW - 27 i 12. Gopło - 25.
Przypomnijmy, że najważniejszą imprezą tego sezonu będą igrzyska olimpijskie w Paryżu na które kwalifikację, jak dotąd, z wioślarzy zdobyła męska czwórka podwójna. Kolejne osady będą szukać swej szansy w europejskich kwalifikacjach w Szeged zaplanowane na 25-28.04 (jedynki i dwójki) pozostałe w finałowych regatach kwalifikacyjnych tzw. regaty ostatniej szansy w Lucernie (19-21.05.)
