https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo Zdrowia chce przejąć szpitale powiatowe, by móc nimi zarządzać. Projekt ustawy ma powstać do końca maja 2021 roku

Hanna Walenczykowska
Czy szpital im. dr. Emila Warmińskiego należący do miasta zostanie znacjonalizowany?
Czy szpital im. dr. Emila Warmińskiego należący do miasta zostanie znacjonalizowany? Tomasz Czachorowski/archiwum
Ministerstwo Zdrowia zamierza przeprowadzić proces centralizacji i przejąć szpitale powiatowe. Projekt ustawy w tej sprawie ma być gotowy pod koniec maja.

Nowe objawy koronawirusa. To musisz wiedzieć!

W lutym br. informowaliśmy o tym, że Ministerstwo Zdrowia zamierza przejąć szpitale powiatowe. Projekt został ostro skrytykowany przez m.in.: Związek Powiatów Polskich, Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych oraz Unię Metropolii Polskich i Związek Miast Polskich.

Jan Szopiński, bydgoski poseł KKP Lewicy złożył w tej sprawie interpelację.

- Moi wyborcy uprzejmie proszą Pana Ministra, by w działaniach na rzecz uzdrowienia systemu opieki zdrowotnej wsłuchał się Pan nie tylko w głosy swoich politycznych przełożonych, ale także w głosy praktyków zarządzania szpitalami - samorządowców miejskich, powiatowych i wojewódzkich(...) - napisał poseł Jan Szopiński w swojej interpelacji.

Poseł Lewicy zadał ministrowi kilka pytań dotyczących m.in. terminów oraz stopnia zaawansowania prac nad projektem.

Na interpelację odpowiedział Sławomir Gadomski, Podsekretarz Stanu w MZ.

Przedstawiciel ministerstwa poinformował bydgoskiego posła o tym, że zespół ma opracować i przedstawić założenia restrukturyzacji szpitali a następnie opracować i przedstawić do akceptacji Ministrowi Zdrowia projekt ustawy wraz z uzasadnieniem i Oceną Skutków Regulacji (nie później niż do dnia 31 maja 2021 r.).

- Przekształcenia właścicielskie podmiotów leczniczych, ujednolicenie i zmniejszenie liczby organów tworzących są jednym z możliwych narzędzi restrukturyzacyjnych w tym obszarze – uważa Sławomir Gadomski, Podsekretarz Stanu MZ.

To rozwiązanie, jak twierdzi MZ, ma umożliwić zarządzanie na wyższym poziomie.

- Epidemia COVID-19 w jaskrawy sposób pokazała, jak trudno prowadzić skoordynowanie działania zarządcze (zarządzanie kryzysowe) w sytuacji wymuszającej długotrwałe uzgodnienia pomiędzy „właścicielami” szpitali, co jest jedną z przyczyn realizacji planowanej reformy. Podejście to jest daleko wykraczające poza zmiany struktury właścicielskiej, albowiem Ministerstwo Zdrowia zaprezentuje w stosownym czasie założenia kompleksowej reformy szpitalnictwa – uzasadnia potrzebę przeprowadzenia reformy MZ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

To jedna z najlepszych decyzji, jaką podejmie ten rząd. Powiaty sobie całkowicie nie radzą z zarządzaniem szpitalami. Starostami sa przypadkowi ludzie z klucza partyjnego, którzy za grosz nie maja pojęcia o zarządzaniu zdrowiem Polaków. A gdy nie daj Boże dyrektorem jest człowiek znany z sympatii do innej, niż starosta partii, to ma przechlapane. U nas to nawet na złość odesłano do województwa przyznane 16 milionów na budowę szpitala tylko dlatego, by dyrektor z opozycyjnej wówczas partii nie miał sukcesu. A zdrowie mieszkańców? kto by się tym martwił!

J
Jop

Ten że zdjęcia to w pierwszej kolejności. W końcu wrócą tam normalni lekarze, jak wymieni się ta cała kadrę, która niby zarządza, ale nie wie czym. Nie lubię pisu, ale ten pomysł mi bardzo przypada do gustu.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski