Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Milicyjny radiowóz wjechał w autobus linii 57. Jeden pasażer poniósł śmierć [kalendarium]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Karolina Misztal/zdjęcie ilustracyjne
Kalendarium "Expressu". Zobacz, co ważnego wydarzyło się w Bydgoszczy 11 czerwca

11 czerwca 1772 roku w drodze z Królewca do Berlina w Bydgoszczy zatrzymał się na krótki odpoczynek król pruski Fryderyk Wilhelm.

11 czerwca 1900 roku otwarto Instytut Doświadczalny im. Cesarza Wilhelma przy obecnym placu Józefa Weyssenhoffa w Bydgoszczy w specjalnie w tym celu wzniesionych budynkach. w którym badano choroby roślinne i zwierzęce. Pierwszym kierownikiem został prof. Johann Gerlach z Poznania. Po dalszej rozbudowie w 1909 roku placówkę przekształcono na Instytut Gospodarstwa Wiejskiego.

11 czerwca 1924 roku odbył się drugi międzynarodowy klubowy mecz piłkarski w polskiej Bydgoszczy. Na boisku szkoły podchorążych na osiedlu Leśnym Polonia Bydgoszcz przegrała z Torkvesem Budapeszt 0:6.

11 czerwca 1932 roku w sobotni poranek odbyły się w Bydgoszczy wielkie ćwiczenia: pozorowano atak gazowy na miasto i działania ratownicze odpowiednich służb. Tuż po godz. 6 na placu Teatralnym zapalono kilkadziesiąt świec dymnych; gęsty dym spowił całą centralną część miasta, następnie nadleciały „aeroplany z bombami”. Po południu ćwiczono ataki na Teatr Miejski w czasie przedstawienia i na Pocztę Główną podczas godzin urzędowania.

Tego samego dnia w mieszkaniu Zygmunta Jaworskiego przy ulicy Mazowieckiej 8 podczas druku nielegalnych ulotek policja aresztowała właściciela mieszkania oraz obsługującego maszynę Jana Olszewskiego, radnego miejskiego i sekretarza Wolnych Związków Zawodowych w Bydgoszczy. Olszewski został za działalność komunistyczną skazany na pobyt w więzieniu w Berezie Kartuskiej.

Bydgoskie sklepy zlokalizowane przy głównych ulicach i na osiedlach. Bazary, targowiska, domy towarowe... Tak wyglądał handel w Bydgoszczy, zanim nastała era hipermarketów i wielkich galerii handlowych. Zapraszamy w podróż w przeszłość. Zobaczcie bydgoski handel na starych zdjęciach.

Handel w Bydgoszczy na archiwalnych zdjęciach [galeria]

11 czerwca 1937 roku w Gościeradzu Franciszka Wyczółkowska, wdowa po sławnym malarzu podpisała akt darowizny praw autorskich dla wszystkich dzieł Leona Wyczółkowskiego Muzeum Miejskiemu w Bydgoszczy.

11 czerwca 1939 roku nastąpiło uroczyste otwarcie regularnej komunikacji autobusowej pomiędzy Bydgoszczą i Gdynią.

11 czerwca 1960 roku kanoniczną wizytację parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Saperów na Jachcicach w Bydgoszczy odbył prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński.

11 czerwca 1965 roku miała miejsce inauguracyjna sesja nowo wybranej Miejskiej Rady Narodowej w Bydgoszczy. Przewodniczącym prezydium wybrano ponownie Kazimierza Maludzińskiego.

11 czerwca 1967 roku na ul. Fordońskiej doszło do tragicznego wypadku. W autobus linii 57 uderzył z tyłu radiowóz Milicji Obywatelskiej. Jeden z pasażerów autobusu poniósł śmierć na miejscu.

11 czerwca 1973 roku z funkcji przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej w Bydgoszczy odszedł Franciszek Lech, a miejsce po nim zajął Wincenty Domisz. Po reorganizacji administracyjnej od 1 stycznia 1975 roku objął on przywróconą funkcję prezydenta miasta.

11 czerwca 1976 roku doszło do tragicznego wypadku w przepompowni ścieków na Osowej Górze. Kilkudziesięciu pracowników podczas robót na głębokości 12 metrów uległo ciężkiemu zatruciu siarkowodorem na skutek nagłego zrzutu toksycznych substancji z pobliskich zakładów. Czterech pracowników zmarło, ponad 30 trafiło do szpitala. Podczas ratowania ofiar zdarzenia śmiertelnie zatruł się również kierowca karetki pogotowia Henryk Rydzyński.

11 czerwca 1978 roku odbyło się ostatnie losowanie Pomorskiej Gry Liczbowej „Łuczniczka”, w którą można było grać na terenie woj. bydgoskiego od 1957 roku.

11 czerwca 1980 roku silne opady deszczu spowodowały utworzenie się wielkiego bajora wody na ul. Jagiellońskiej w pobliży dworca PKS. W porze komunikacyjnego szczytu przestały kursować tramwaje i autobusy, powstały ogromne korki. Przyczyną zalania jezdni okazały się zapchane studzienki kanalizacyjne.

11 czerwca 1982 roku nad ranem nastąpił gwałtowny spadek temperatury. W Bydgoszczy przymrozek sięgnął minus 2 stopni C. Straty w rolnictwie i sadownictwie w okolicach miasta były ogromne.

WIDEO: Prace przy rondzie Kujawskim w Bydgoszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera