
Są przypadki marnotrawienia pieniędzy w Kujawsko-Pomorskiem!
Dwa miesiące od wprowadzenia programu do gmin zgłoszono 20 przypadków marnotrawienia pieniędzy wypłacanych z 500 plus. W 11 sprawach gminy zmieniły pomoc pieniężną na materialną.
- Pracownicy socjalni lub asystenci rodziny wydają pieniądze na zakupy dla dzieci w porozumieniu z rodzicami lub opiekunami - podkreśla Dorota Hass, dyrektor wydziału polityki społecznej w urzędzie wojewódzkim. Wczoraj przekazała informację, jak w naszym województwie przebiega realizacja programu Rodzina 500+.
Gminy, w których gotówkę trzeba było zamienić na pomoc materialną, to Ciechocinek, Golub-Dobrzyń (gmina), Rypin (gm.) Włocławek (gm.) i Wąbrzeźno.
Sygnałów o marnotrawieniu jest więcej, m.in. Bobrownikach, Tłuchowie, Aleksandrowie. Wpłynęło ich do tej pory 20. Każdy jest sprawdzany przez pracowników socjalnych.
*****
Czy można pobierać dodatek na dzieci w dwóch krajach?/DD TVN

Sąsiedzi zgłaszają do MOPS przypadki pijaństwa
Zgłoszenia pochodzą głównie od sąsiadów, którzy - często jeszcze szybciej niż asystenci rodzin i pracownicy socjalni - widzą, co dzieje się za ścianą po otrzymaniu pieniędzy, które powinny służyć dzieciom. Ale tam, gdzie w grę wchodzi alkohol, trudno o racjonalne myślenie.
Mamy z dnia na dzień coraz więcej podopiecznych z tak zwanych interwencji policyjnych - mówi Dorota Wilczura, dyrektorka placówki opiekuńczo-wychowawczej „Maluch” przy ul. Sielskiej. - To dzieci zabrane z domów, gdzie rodzice byli pijani, gdzie dochodziło do przemocy wobec dzieci. Nie mam jednak wiedzy, czy libacje były związane z wypłatą z programu „Rodzina 500 Plus” - podkreśla Dorota Wilczura.
*****
Czy można pobierać dodatek na dzieci w dwóch krajach?/DD TVN

Wąbrzeźno. Były tak pijane, że nie miały siły wstać. 500 plus wydały na alkohol
Dwie rodziny z Wąbrzeźna zamiast pieniędzy z programu 500 plus otrzymają pomoc rzeczową. Powód? Alkohol.
Dwie młode kobiety są matkami zaledwie kilkumiesięcznych maluchów. Obie już wcześniej korzystały z pomocy społecznej.
Pod koniec maja, o godzinie 5.10 rano operator monitoringu miejskiego zauważył je kiedy leżały na ulicy Chełmińskiej. Były tak pijane, że nie miały siły wstać.
Pracownicy opieki natychmiast podjęli decyzję o zamianie pomocy finansowej z programu 500 plus na rzeczową. - Wspólnie z asystentami rodzinnymi kobiety sporządziły listę rzeczy, które będą kupowane dla dzieci. Artykuły będą odbierały w sklepach, które same wskazały - mówi Aleksandra Nowakowska, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie.
Do tej pory to jedyne takie przypadki w naszym mieście.
Pracownicy ośrodka zapowiadają, że kontrole rodzin, które korzystają z programu będą regularne.
*****
Czy można pobierać dodatek na dzieci w dwóch krajach?/DD TVN

W dwóch rodzinach w Grudziądzu często lała się wódka. Zabrano im [/quot/]500 plus[/quot/]
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Grudziądzu zamienił dwóm rodzinom pomoc finansową na rzeczową. W sumie z projektu "500 plus" w Grudziądzu korzysta ponad 6 tysięcy rodzin. Od początku trwania programu wypłacono ponad 40 mln. zł!
W dwóch rodzinach - w ocenie pracowników opieki społecznej dochodziło do marnotrawienia gotówki. - Nadużywano tam alkoholu - mówi Monika Łagoda, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Grudziądzu, który koordynuje program „500 plus”.
Grudziądzki MOPR cały czas przyjmuje i rozpatruje wnioski od rodzin, które dołączają do projektu.
Po ośmiu miesiącach funkcjonowania „500 plus”, urzędnicy zauważają, że sytuacja rodzin poprawiła się. - Świadczy choćby o tym to, że zmniejsza się liczba osób starających się o różne dodatki - podsumowuje Monika Łagoda, zastępca dyrektora MOPR-u.
*****
Czy można pobierać dodatek na dzieci w dwóch krajach?/DD TVN