Zobacz wideo: Trzy miesiące zwolnienia chorobowego, koniec raju dla symulantów
Sny najczęściej odzwierciedlają nasze emocje. Bardzo często wiążą się z wydarzeniami z naszego życia, zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi. Sny mogą różnić się w zależności od płci czy wieku. Dzieci doświadczają bardziej abstrakcyjnych marzeń sennych, natomiast dorośli częściej miewają realne sny.
Sny zazwyczaj pojawiają się tuż po zaśnięciu, albo nad ranem. Wówczas nasz mózg znajduje się poza fazą głęboką i jest w stanie odbierać i wysyłać sygnały z zewnątrz.
Skąd się biorą sny?
Nie zawsze jesteśmy w stanie określić, dlaczego dany sen się pojawił i co może dla nas oznaczać. Większość z nas nie pamięta swoich snów. Zazwyczaj tuż po przebudzeniu jesteśmy w stanie opowiedzieć kilka szczegółów o swoim śnie, ale już po kilkunastu minutach nie pamiętamy, co nam się śniło.
Są jednak osoby, które dobrze pamiętają swoje sny i którym podczas jednej nocy przydarza się nawet kilka sennych marzeń. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ naukowcy podkreślają, że każdej nocy jesteśmy w stanie śnić 5-6 razy. Nie ma zatem możliwości, aby nie przeżyć żadnego snu jednej nocy. Jeśli wydaje się nam, że nie doświadczyliśmy żadnego snu, oznacza to że po prostu zapomnieliśmy nasz sen.
Intensywne sny – przyczyny
Zdarza się również, że sny wywołują silne emocje, które pozostają z nami nawet po przebudzeniu. Zazwyczaj są to koszmary, w których śni nam się śmierć, ucieczka przed niebezpieczeństwem, albo np. że ktoś stoi obok naszego łóżka i na nas patrzy. Czasami wydarzenia, które są dla nas istotne również powodują intensywne sny, np. zmiana pracy, przeprowadzka czy poważna choroba.
Częste sny nie są powodem do obaw. Niepokoić mogą nas jednak intensywne sny, które wywołują w nas silne emocje. Takie sytuacje mogą doprowadzić do problemów z zasypianiem, bezsenności, a nawet zaburzeń psychicznych.
Sprawdziliśmy, co oznaczają poszczególne sny. Zobaczcie, jakie znaczenie mają najbardziej popularne sny i czy należy się ich obawiać. Szczegóły w galerii poniżej.
