Nakło to pierwsze miasto, w którym pojawią się mieszkania w ramach programu rządowego Mieszkanie Plus.
- Rok temu, w lutym, rozpoczęliśmy rozmowy na ten temat - wspominał Sławomir Napierała, burmistrz Nakła, podczas piątkowego briefingu w urzędzie wojewódzkim w Bydgoszczy.
W Nakle będzie 190 mieszkań z plusem. Powstaną w czterech blokach przy ul. Mroteckiej. W dwóch znajdzie się po 65 mieszkań, a w dwóch kolejnych - po 30. To przede wszystkim 2- i 3-pokojowe lokale. Napierała wyjaśnia: - Uzyskaliśmy decyzję inwestycyjną. To znaczy, nasz projekt przeszedł pozytywnie wszystkie analizy i otrzymaliśmy zgodę PFR Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych na finansowanie przedsięwzięcia na warunkach określonych we wniosku.
Na dobrych warunkach
Zapowiadane inwestycje nie są konkurencją ani dla deweloperów, ani dla mieszkań komunalnych. Przypomnijmy: te mieszkania są dedykowane rodzinom o przeciętnych dochodach. To osoby, których nie stać na zakup własnego mieszkania za gotówkę, a w oczach banku są na straconej pozycji, więc kredytu nie dostaną.
Mogą wynająć lokum na wolnym rynku, ale wynajem w ramach rządowego programu jest tańszy. Przykładowo: w Nakle czynsz ma wynosić 25,30 zł za 1 m kw., przy czym zakłada się dopłatę 5,03 zł - to w ramach programu Mieszkanie na Start.
Jak dobrze pójdzie, to w tym roku, po wakacjach, gmina Nakło rozpocznie nabór chętnych na mieszkania z plusem, natomiast za około 3 lata pierwsi zainteresowani dostaną klucze do swoich nowych „M”.
Gminy w naszym regionie w najbliższych latach planują zbudować 1521 tanich mieszkań na wynajem z opcją wykupu.
Kolejne inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus mają być prowadzone:
- w Bydgoszczy (135 mieszkań przy ul. Gryfa Pomorskiego i 480 przy ul. Ustronie),
- w Toruniu (324 mieszkania, ul. Okólna),
- w Mroczy (40 mieszkań, ul. Nakielska)
- w Fabiankach (35 mieszkań).
Na razie bez szału
W lutym Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości zapowiadał, że w bieżącym roku wskaże adresy dla 100 tysięcy Mieszkań Plus, które mają zostać zbudowane w ciągu paru lat. Na razie wygląda na to, że program kuleje. Po ponad 2 latach oddano 480 lokali, a tysiąc następnych jest w budowie.
- Najbardziej pracochłonne są przygotowania - zaznacza Mirosław Barszcz, prezes PFRN. - Nie mamy tutaj taryfy ulgowej. Gminy oferują nam działki pod inwestycje, które musimy starannie przeanalizować. Należy sprawdzić działkę, dokonać analizy warunków technicznych. Dochodzą kwestie prawne i podatkowe.
Co się dzieje z programami Mieszkanie Plus i Mieszkanie na Start?
