Niespójne prawo powoduje zamieszanie na spółdzielczym rynku i utrudnia wykup mieszkań przez lokatorów.
Należy przypuszczać, że w tym roku niewiele już mieszkań lokatorskich zostanie przekształconych na własnościowe. Dotychczas spółdzielnie udzielały wysokich, czasem nawet 95-procentowych bonifikat na ich wykup. Teraz bonifikaty będą wynosić połowę różnicy między wartością rynkową, a zrewaloryzowanym wkładem mieszkaniowym.
Kilku doświadczonych działaczy bydgoskich spółdzielni mieszkaniowych zwróciło uwagę na niespójność prawa, krzywdzącą tych, którzy jeszcze nie mogli wykupić mieszkań. Sprawa dotyczy mieszkań spółdzielczych w regionie i całym kraju.
- Najlepszy czas na wykup mieszkań już dawno minął, bo był to rok 1989 i kilka następnych. Wtedy to wiele osób skorzystało z możliwości, że za jedną pracowniczą pensje mogły wykupić mieszkania - mówi Stanisław Grodzicki, zastępca prezesa zarządu SM „Zjednoczeni”. - Potem było już tylko gorzej. Rosły ceny mieszkań i mimo wprowadzanych od 1995 roku bonifikat, coraz mniej osób stać było na własnościowy lokal. Teraz może okazać się, że realne koszty wykupu mogą zwiększyć się, w zależności od lokalu, nawet o kilkadziesiąt procent.
Spółdzielcy napisali do wszystkich klubów parlamentarnych prośbę o podjęcie działań i utrzymania w mocy propozycji Senatu z zapisem korzystnym dla lokatorów. Mówi on, że wysokość bonifikat mogą określać spółdzielnie w swoim statucie. Twierdzą, że prawo jest po ich stronie. W końcu spółdzielnia to dobro wszystkich jej członków i nie można ustawowo ingerować we własność prywatną.
1 sierpnia grupa 55 posłów wniosła do trybunału skargę konstytucyjną, między innymi, na te przepisy ustawy. Jak jednak wszystko na to wskazuje, trybunał nie zdąży jej rozpatrzyć do końca kadencji Sejmu.
Zanim partie polityczne ochłoną po wyborach i zaczną sprawnie działać, minie trochę czasu. Zatem do końca roku może nie wydarzyć się już nic, co mogłoby ułatwić spółdzielcom wykup mieszkań.
Charakterystyczne jest to, że problem dotyczy głównie „starych” spółdzielni. Te, które budują od niedawna, wszystkie mieszkania mają już własnościowe.