Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wykupić mieszkanie od Bydgoskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego?

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Bloki BTBS w Fordonie
Bloki BTBS w Fordonie Tomasz Czachorowski
Pani Bożena mieszka w zasobach Bydgoskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Kiedyś liczyła na możliwość wykupienia mieszkania, ale teraz czuje się oszukana.

- Jesteśmy lokatorami mieszkania BTBS na Osowej Górze od 2001 roku. Mamy je na wynajem, ale wtedy mówiono nam, że za 25 lat, po spłacie kredytu będzie możliwość wykupienia. Ten termin zbliża się, więc zapytałam w BTBS o taką możliwość. W odpowiedzi usłyszałam, że to sprawa Urzędu Miasta Bydgoszczy, który nie jest zainteresowany, aby najemcy wykupili mieszkania. Gdy zadzwoniłam do ratusza poinformowano mnie jednak, że za wszystko odpowiada BTBS. W takim razie kto o tym decyduje? - zastanawia się bydgoszczanka.

Pani Bożena ma też zastrzeżenia do sposobu rozliczeń. Jak twierdzi, kiedyś w rachunkach przysyłanych przez BTBS był wydzielony czynsz i wydzielony kredyt, co miało upewniać mieszkańców, że spłacają kredyt i po 25 latach będzie możliwość wykupienia własności.

- Później słowo „kredyt” zniknęło z rachunków, pozostał tylko „czynsz”, oczywiście odpowiednio większy. Cała sytuacja wydaje się niejasna, a my czujemy się oszukani. Dlaczego już nie spłacam kredytu? Czy jest nadzieja, że po 25 latach będziemy mieć prawo wykupu mieszkań? - pyta kobieta.

Zwróciliśmy się do Bydgoskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego z prośbą o wyjaśnienia. Jak się dowiadujemy, ustawa o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa przewiduje dwa tryby możliwości nabycia wynajmowanego mieszkania przez najemcę będącego jednocześnie partycypującym w kosztach jego budowy:

  1. po upływie 5 lat trwania najmu, za zgodą TBS, za cenę wynikającą z operatu szacunkowego, czyli cenę rynkową mieszkania, z zaliczeniem na poczet ceny nabycia kwoty partycypacji. Uwzględniając jednak, że BTBS buduje mieszkania na wynajem, a lista osób zainteresowanych najmem przekracza 4 tys. osób, BTBS nie wyraża zgody na sprzedaż wynajmowanych mieszkań w tym trybie. Nie ma tu udziału Urzędu Miasta Bydgoszczy, a ewentualna zgoda na wyodrębnienie mieszkania i jego sprzedaż należy do Zgromadzenia Wspólników spółki BTBS;
  2. nabyć mieszkanie można bez zgody TBS po upływie 5 lat trwania najmu, pod warunkiem, że najemca nie zalegał w okresie co najmniej 5 lat poprzedzających złożenie wniosku z zapłatą czynszu i pozostałymi opłatami, przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące, na podstawie zmienionej umowy z dojściem do własności, przy czym wniosek o rozliczenie partycypacji i przeniesienie własności mieszkania może być złożony nie wcześniej niż po dniu całkowitej spłaty kredytu przy wykorzystaniu którego wybudowano lokal mieszkalny. Cenę mieszkania stanowi wartość rynkowa, ustalona zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami - na podstawie operatu szacunkowego rzeczoznawcy. Zgodnie z aktualnym harmonogramem prognozowanych miesięcznych spłat kredytu sporządzonym przez Bank Gospodarstwa Krajowego, przewidywany termin spłaty kredytu zaciągniętego na sfinansowanie budynku mieszkalnego przy ul. Sowiej 3 w Bydgoszczy, został ustalony na 20.05.2033 roku.

BTBS informuje, że „wszystkie kredyty zaciągane na sfinansowanie inwestycji mieszkaniowych spłaca wyłącznie BTBS, jako strona umowy z bankiem (kredytobiorca). Kredyt w żaden sposób nie obciąża najemcy”.

Jak wyjaśnia spółka, przedmiotem umowy z 2001 roku jest najem, a najemca zobowiązany jest płacić BTBS jako wynajmującemu czynsz i opłaty za c.o., dostawę wody, odprowadzanie ścieków oraz opłaty za usuwania odpadów. „Umowa ta nie przewiduje i nie mogła przewidywać możliwości nabycia własności wynajmowanego mieszkania, bowiem formalna możliwość nabycia wyodrębnionego mieszkania wynika po raz pierwszy ze zmiany ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych - z 19 sierpnia 2011 roku” - czytamy w piśmie przesłanym przez BTBS do naszej redakcji.

Spółka tłumaczy też, że wyszczególnianie w rozliczeniach części stawki, która pozwala na spłatę przez BTBS kredytu „miało wykazać najemcom, że stawka wyliczona jest prawidłowo, zgodnie z ustawą, to znaczy, że nie jest za wysoka”.

„Nie znajdujemy podstaw dla twierdzenia, że osoby zainteresowane najmem mieszkań były lub są wprowadzane w błąd. W 2001 roku obowiązujący stan prawny nie pozwalał na wykup mieszkania wynajmowanego w TBS. Obecnie możliwość taka istnieje” - informuje BTBS i dodaje, że najem lokalu mieszkalnego w BTBS „niczym nie różni się co do zasady, od warunków najmu mieszkania od innego właściciela, np. od spółdzielni mieszkaniowej, gminy, czy od osoby prywatnej”.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera