Aby móc zdobyć nagrodę, należy w komentarzu pod postem na Facebooku wybrać nazwę miejsca (jedno ze wskazanych na grafice) i uzasadnić swój wybór. Można zrobić to do 28 maja do północy. Komisja konkursowa wybierze 20 najbardziej kreatywnych komentarzy, przyznając ich autorom bydgoską wersję gry. Do wyboru są (kolejność alfabetyczna):
Bulwary nad Wisłą w Fordonie;
Filharmonia Pomorska;
Kanał Bydgoski;
Młyny Rothera Wyspa Młyńska;
Opera Nova;
Park w Myślęcinku;
Pływalnia Astoria;
Spichrze nad Brdą;
Stary Rynek;
Wieża Ciśnień na Szwederowie.
– Prosimy mieszkanki i mieszkańców, by z przedstawionych propozycji, wskazali obiekt, który ich zdaniem powinien być na najdroższym polu gry – mówi Łukasz Krupa, zastępca prezydenta Bydgoszczy.
Konkurs od początku cieszy się sporą popularnością. Wiele osób wskazuje Operę Nova („jedno z najbardziej kojarzonych miejsc w Bydgoszczy"), Kanał Bydgoski („jego powstanie miało wpływ na rozwój całego miasta”), Młyny Rothera („prawdziwa perełka Bydgoszczy”) oraz Spichrze nad Brdą („budynki – ikona Bydgoszczy”). Nie brakuje również wskazań spoza listy, jak np. nowy kampus Akademii Muzycznej.
O dołączeniu miasta do grona kilkuset miejsc na świecie, które mają swoje edycje w kultowej grze poinformowano w marcu Premiera bydgoskiej wersji planowana jest jesienią. Monopoly to jedna z najpopularniejszych gier planszowych na świecie. Jej pierwsza edycja wydana została w 1935 roku roku w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu na świecie sprzedano ok. 200 mln egzemplarzy. Powstało też ponad 200 wersji lokalnych. Swoje wersje mają Dubaj czy Sydney, z a polskich miast np. Olsztyn, Toruń i Łódź.
Na planszy, podzielonej na sektory, które będą odpowiadały za konkretne dziedziny życia miejskiego, obok miejskich instytucji i budynków znajdą się firmy oraz instytucje prywatne, które będą partnerami projektu. W tworzenie kart mają być zaangażowani uczniowie z bydgoskich szkół. Gra będzie dostępna w największych sieciach sprzedażowych oraz lokalnych księgarniach.
