W sobotę, 27 stycznia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W piątek (26.01) u zbiegu ulic Pod Blankami i Jana Kazimierza, tam, gdzie stała bydgoska synagoga, zostały złożone kwiaty i kamienie - żydowskie symbole trwałej i nieprzemijającej pamięci. Następnie ceremonia czytania imion bydgoskich Żydów odbyła się na Placu Teatralnym, gdzie do dziś znajdują się pozostałości macew, żydowskich płyt nagrobnych. Imiona przeczytał aktor Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Paweł L. Gilewski.
W sobotę, 27 stycznia, pamięć o bydgoskiej społeczności żydowskiej kultywowana będzie poprzez opowieść o jej historii.
– Podejmując tematykę tożsamości i historii Bydgoszczy, chcemy przywracać pamięć o społecznościach, które stanowiły nieodłączny element tkanki naszego miasta. Wierzymy, że symboliczna uroczystość, taka jak przywołanie imion i nazwisk żydowskich mieszkańców Bydgoszczy, jest świadectwem żywej pamięci. Za każdym nazwiskiem kryje się indywidualna historia: opowiemy je podczas spaceru po mieście oraz oprowadzań tematycznych po wystawie “Węzły” – mówi Kamila Burchart, główna specjalistka ds. programowych w Młynach Rothera.
- Na spacer śladami pamięci bydgoskich Żydów w sobotę uczestników zabierze Damian Amon Rączka, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu i aktywista Sieci Dialogu Polsko-Żydowskiego. Podczas spotkania uczestnicy pochylą się nad losami żydowskich mieszkańców naszego miasta, dowiedzą się, jak wyglądała ich codzienność, jaki wkład wnieśli w rozwój Bydgoszczy, kim byli, czym się zajmowali. Spacer rozpocznie się o godz. 13 przed Młynami.
