https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu - ceremonia w Bydgoszczy

Wojciech Mąka
Ceremonia czytania imion bydgoskich Żydów odbyła się na Placu Teatralnym, gdzie do dziś znajdują się pozostałości macew, żydowskich płyt nagrobnych.
Ceremonia czytania imion bydgoskich Żydów odbyła się na Placu Teatralnym, gdzie do dziś znajdują się pozostałości macew, żydowskich płyt nagrobnych. Tomasz Czachorowski
W Bydgoszczy w piątek (26.01) odbyła się ceremonia czytania imion bydgoskich Żydów. Imiona przeczytał aktor Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Paweł L. Gilewski. Uroczystości odbywały się w miejscu dawnej synagogi w Bydgoszczy i na Placu Teatralnym.

W sobotę, 27 stycznia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W piątek (26.01) u zbiegu ulic Pod Blankami i Jana Kazimierza, tam, gdzie stała bydgoska synagoga, zostały złożone kwiaty i  kamienie - żydowskie symbole trwałej i nieprzemijającej pamięci. Następnie ceremonia czytania imion bydgoskich Żydów odbyła się na Placu Teatralnym, gdzie do dziś znajdują się pozostałości macew, żydowskich płyt nagrobnych. Imiona przeczytał aktor Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Paweł L. Gilewski.

W sobotę, 27 stycznia, pamięć o bydgoskiej społeczności żydowskiej kultywowana będzie poprzez opowieść o jej historii.

 Podejmując tematykę tożsamości i historii Bydgoszczy, chcemy przywracać pamięć o społecznościach, które stanowiły nieodłączny element tkanki naszego miasta. Wierzymy, że symboliczna uroczystość, taka jak przywołanie imion i nazwisk żydowskich mieszkańców Bydgoszczy, jest świadectwem żywej pamięci. Za każdym nazwiskiem kryje się indywidualna historia: opowiemy je podczas spaceru po mieście oraz oprowadzań tematycznych po wystawie “Węzły” –  mówi Kamila Burchart, główna specjalistka ds. programowych w Młynach Rothera.

  • Na spacer śladami pamięci bydgoskich Żydów w sobotę uczestników zabierze Damian Amon Rączka, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu i aktywista Sieci Dialogu Polsko-Żydowskiego. Podczas spotkania uczestnicy pochylą się nad losami żydowskich mieszkańców naszego miasta, dowiedzą się, jak wyglądała ich codzienność, jaki wkład wnieśli w rozwój Bydgoszczy, kim byli, czym się zajmowali. Spacer rozpocznie się o godz. 13 przed Młynami.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski