Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieć nos (i kasę) do wina

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Jak się Państwu wydaje, kogo uważa się za najbardziej wpływowego krytyka na świecie? To 63-letni syn amerykańskich mleczarzy, Robert Parker. Człowiek wystawiający oceny... winu.

Jak się Państwu wydaje, kogo uważa się za najbardziej wpływowego krytyka na świecie? To 63-letni syn amerykańskich mleczarzy, Robert Parker. Człowiek wystawiający oceny... winu.

<!** Image 3 align=right alt="Image 143374" sub="W Polsce jest około 300 sklepów specjalizujących się w sprzedaży wina Fot. Radosław Sałaciński">Jego opinie trzęsą potężnym światowym przemysłem spożywczym. Jak się zaś okazuje, Polakom od pewnego czasu też przestało być obojętne co, do czego i w jakich sytuacjach piją. Według stupunktowej klasyfikacji Parkera, wino z oceną do 69 punktów nadaje się tylko do wylania. Do 79 punktów są nieciekawe, ale można je pić. 80-89 pkt - od dobrego do wyśmienitego, 90-95 - oszałamiające, 96 -100: fenomenalne. W winotekach Bordeaux, mekki miłośników tego trunku, punktacja ta jest zaznaczona obok ceny, a i tak winni turyści zwykle przyjeżdżają z własnym przewodnikiem Parkera pod pachą.

Dobre trendy zza granicy

Na rynku dostępna jest już także wersja polskojęzyczna przewodnika, co pokazuje, że rodacy są coraz bardziej spragnieni rzetelnej wiedzy w tej dziedzinie. Piotr Landowski, menedżer „Twojego Sklepu z Winami” z Osielska przypomina, że w ostatnich latach branża notuje dwucyfrowe zwyżki sprzedaży wina, wypierającego alkohole mocne. - To dobrze o nas świadczy, powoli się edukujemy. Wielu Polaków przywozi dobre trendy z zagranicy.

Z praktyki wie jednak, że najwięcej sprzedawanych jest win w granicach 15-30 zł. Takich trunków jest więc dużo, gdyż importerzy sprowadzają asortyment pod klienta. W ofercie sklep ma jednak również butelki warte kilkaset złotych, na które też znajdują się amatorzy.

<!** reklama>„Twój Sklep” jest jednym z 300 w Polsce, które prowadzą specjalistyczną sprzedaż wina. Około 50 z nich prowadzi też sprzedaż przez Internet. Bywają też tam rzeczy oryginalne. Na interesującej stronie www.101win.pl można znaleźć np. Benjamin Romeo-Contador (czerwone, wytrawne, z hiszpańskiego regionu Rioja), w promocyjnej cenie... 2451 złotych. Parker dał mu 100 punktów. Koneserzy gotowi docenić i tyle zapłacić, na ogół jednak i tak bezpośrednio kontaktują się z importerami.

Czy dobry napój trzeba jednak utożsamiać z jego ceną? Struktura sprzedaży wskazuje, że ciągle jeszcze wolimy tanio niż dobrze.

- Dobre wino nie musi być koniecznie drogie. Czasami można znaleźć je po okazyjnej cenie. Nie mogą być jednak zbyt tanie, ponieważ osiągnięcie przyzwoitej jakości wymaga sporego nakładu pracy winiarza. Zdecydowanie nie warto kupować drogiego wina w hipermarkecie. W większości dużych sklepów nie są one właściwie składowane. Szkodzą im ostre światło, podwyższona temperatura i obecność wielu zapachów. Sprzedawcy nie są również wystarczająco wyszkoleni, aby udzielić kupującemu rzetelnej, fachowej porady - taką opinię można znaleźć na niezwykle kompetentnej stronie „Tratorii - Domu Przyjaciół Wina”. - Efektowne butelki i etykiety nie zawsze świadczą o wysokiej jakości wina. Dane tam zawarte informują raczej o smaku wina - a więc o szczepach decydujących o aromacie, regionie pochodzenia, metodzie i miejscu rozlewania i nazwie oraz lokalizacji winnicy niż o jakości wina. Niektórzy znawcy sądzą nawet, że efektowne opakowanie ma odwrócić uwagę klienta od wątpliwej zawartości butelki. Ładna butelka może być jednak ozdobą stołu. Jeśli stanowi całość z jej wypełnieniem, mamy do czynienia z dziełem sztuki winiarskiej.

Jak czytać etykietę?

Do wyboru mamy kilka wariantów wina: wytrawne, półwytrawne, półsłodkie i słodkie.

W zależności od kraju pochodzenia, informacja na etykiecie może być podana w różnych językach. Wino wytrawne opisane jest jako sec (francuskie), secco (włoskie) lub seco (hiszpańskie), półwytrawne - demi-sec, abbocato lub semiseco. Wina półsłodkie oznaczane są: demi-doux, semidolce lub semi-dulce, słodkie zaś: moelleux, dolce lub dulce. Wina białe: blanc, bianco lub blanco, czerwone – rouge, rosso i tinto, różowe zać - rosé, rosato, rosado.

Napisy mówią nam też o kontroli, jakiej trunek został poddany i są gwarancją jakości. W krajach UE uniwersalny skrót, który opisuje wina wysokiej jakości to V.Q.P.R.D. We Francji najwyższą jakość mają wina oznaczone skrótem A.O.C., nieco niższą zaś trunki opatrzone napisem A.O.V.Q.D.S. We Włoszech skróty te to odpowiednio D.O.C.G. i D.O.C., zaś w Hiszpanii D.O.C. i D.O. Słabsze jakościowo wina stołowe oznaczane są we Włoszech skrótem IGT, we Francji opisuje się je jako vin de pays, w Hiszpanii zaś vino de la tierra. Dużo o winie powiedzieć nam może jego nazwa. Tu nie ma już dokładnych reguł. Wina mogą nosić nazwy winnic (Chateau Latour), miejscowości (Pessac) lub regionów (Medoc, Beaujolais). W nazwach może pojawiać się szczep, czyli odmiana winogron użytych do produkcji wina (Chardonnay, Pinot Noir),

Wino jest dziś już bardzo dobrym interesem - i nie chodzi już wyłącznie o sprzedaż samego napoju czy też związanych z nim akcesoriów (kieliszków, korkociągów, naczyń do chłodzenia). Coraz więcej na naszym rynku specjalistycznych pism i programów, które przybliżają tajniki wyboru i spożywania wina. Wiele firm nie tylko handluje trunkiem, ale również organizuje spotkania z fachowcami, połączone z degustacją. Mogą być one nie tylko formą spędzania wolnego czasu, ale i firmowych wieczorów integracyjnych czy nawet... panieńskich. Sporym powodzeniem cieszy się też enoturystyka - wyjazdy do regionów znanych z najlepszych winnic. Wtedy możemy liczyć nie tylko na zwiedzanie piwniczek z przewodnikiem i smakowanie lokalnych produktów. Można je połączyć z jazdą na nartach czy poznawaniem regionalnych zabytków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!