Kluczowa dla Solca Kujawskiego inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym roku. Mieszkańcy nie kryją zadowolenia.
Solcowi Kujawskiemu groził paraliż komunikacyjny.
- Już teraz pociągi jadące z Bydgoszczy w kierunku Torunia powodowały, że w czasie największego natężenie ruchu szlaban w ciągu godziny stał zamknięty przez kilkanaście minut. A przecież zapowiedzi mówią o tym, że połączenia Bydgoszczy i Torunia w ramach Szybkiej Kolei Metropolitalnej BiT mają być o wiele częstsze - zauważa Zbigniew Stefański, rzecznik burmistrza Solca Kujawskiego.
Jednak wkrótce miasto nie będzie już dzielone torami kolejowymi na pół. Rusza inwestycja, której od dawna domagali się mieszkańcy miasta.
<!** reklama>- W piątek, 29 października, burmistrz Solca Kujawskiego Antoni Nawrocki podpisze kontrakt z firmą Enrovia na wykonanie wiaduktu. Powstanie bezkolizyjny przejazd pod torami kolejowymi - tłumaczy Zbigniew Stefański. W części drugiej powstanie platforma obsługi pasażerów, będzie to miejsce, w którym będzie można między innymi kupić bilety z automatów.
Projekt na możliwości gminy jest potężny. Koszt budowy bezkolizyjnego przejazdu pod torami to 25 milionów złotych, z czego 8,5 miliona złotych to dotacje, resztę pokrywa Solec Kujawski. - Przejazd będzie znajdował się w ciągu drogi wojewódzkiej, to inwestycja ważna nie tlko dla gminy, ale także dla regionu - mówi rzecznik. - Poprawę odczują także ci, którzy chcą komunikować się z Parkiem Przemysłowym.
Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość, przebudowie towarzyszyć będą bowiem utrudnienia w ruchu. - Dogadaliśmy się już z PKP, zbudowaliśmy też łączniki, by kierowcy poruszający się przez miasto mieli dobrze zorganizowane objazdy. Pewnych komplikacji uniknąć się jednak nie uda - przyznaje Zbigniew Stefański.
Po zrealizowaniu całego projektu kolei metropolitalnej droga z Bydgoszczy do Torunia ma skrócić się do pół godziny. - Urząd Marszałkowski złożył do ministerstwa wniosek BiT o dofinansowanie go z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”, gdzie dostał się na listę indykatywną. Dzięki dofinansowaniu, możemy stworzyć połączenie kolejowe z lotniskiem w Bydgoszczy i kupujemy tabor do obsługi całej linii - mówi Beata Krzemińska, rzecznik marszałka Piotra Całbeckiego. - Inwestycja w Solcu jest fragmentem całego naszego projektu.
