Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto chce zmusić właścicieli brzydkich kamienic do remontów

Jarosław Jakubowski
Sprawdzamy, jak realizowany jest program upiększania miasta, zapowiedziany przez prezydenta Rafała Bruskiego. Na razie przykładem świecą wspólnoty mieszkaniowe.

<!** Image 3 align=none alt="Image 215506" >
**
Sprawdzamy, jak realizowany jest program upiększania miasta, zapowiedziany przez prezydenta Rafała Bruskiego. Na razie przykładem świecą wspólnoty mieszkaniowe.**
Przypomnijmy, ponad dwa tygodnie temu prezydent Rafał Bruski zapowiedział, że miasto podejmie zdecydowane działania przeciwko właścicielom kamienic, które szpecą otoczenie. Przedstawił zdjęcia 24 nieruchomości na starówce i Wenecji Bydgoskiej, które swoim wyglądem psują wizerunek miasta w jego najatrakcyjniejszej turystycznie części. Głównie dotyczy to kamienic przy ul. Długiej.

<!** reklama>

Zdaniem prezydenta są narzędzia prawne, aby przymusić właścicieli do wykonania remontów. Artykuł 66 ust. 1 pkt prawa budowlanego daje możliwość nakazania usunięcia nieprawidłowości w drodze decyzji administracyjnej. Egzekwowaniem tych przepisów ma zająć się Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Program został ogłoszony 19 czerwca. Co zmieniło się od tego czasu?

Na ostatniej sesji 26 czerwca br. Rada Miasta podjęła uchwałę o zwiększeniu wydatków bieżących Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o 55 tys. zł. Stało się to w związku z rozszerzeniem zakresu jego działalności. Zwiększy się zatrudnienie, a za tym będą szły nowe wydatki.

- Podjęcie przez radnych tej uchwały umożliwiło dopiero PINB wszczęcie procedury umożliwiającej zatrudnienie nowego pracownika - wymaga to przeprowadzenia konkursu - mówi Marta Stachowiak, rzecznik prasowa prezydenta Bydgoszczy.

Jak zapewnia pani rzecznik, niezależnie od tego pracownicy PINB pracują nad wytypowaniem listy budynków, wobec których będą mogły mieć zastosowanie artykuły prawa budowlanego.

- Minęło jeszcze zbyt mało czasu, żeby mówić o konkretnych efektach. Wdrożenie postępowania administracyjnego obwarowane jest zachowaniem pewnych terminów i procedur. Co jednak nie oznacza, że w tej kwestii nic się nie dzieje - zapewnia Marta Stachowiak.

Pogoda sprzyja remontom kamienic i w wielu miejscach widać rusztowania. Przykładem dla prywatnych właścicieli mogą być wspólnoty mieszkaniowe. Wczoraj zakończył się remont kamienicy wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Warszawskiej 9, będącej pod zarządem ADM. - Mamy dobrą lokalizację, ale na pewno klienci chętniej będą zaglądać do miejsca w odrestaurowanej kamienicy - cieszy się pan Krzysztof ze studia tatuażu przy Warszawskiej 9.

W budynkach ADM-owskich wspólnot mieszkaniowych na wykonanie robót ogólnobudowlanych, instalacyjnych, dekarskich, dociepleń zostanie wydane ok. 20 mln złotych. W budynkach wspólnot planowane są remonty elewacji m.in. przy ul. Stary Port 1, 3, pl. Wolności 1, Długa 2, 3, 8, Nowogrodzka 8, Świetlicowa 11, Jezuicka 16, Żwirki i Wigury 32.

Remontowane będą też w najbliższym czasie kamienice w zasobie gminnym. - Niektóre gminne kamienice mają szansę na nowe dachy, instalacje i stolarkę. Uda się także zrealizować remonty elewacji (Zbożowy Rynek 8 i 11, Poznańska 16, Obrońców Bydgoszczy 14 i 16, Jasna 2, Jagiellońska 61) i przygotować kilka budynków do tego typu prac w przyszłości. Znajdą się także środki na wyremontowanie ok. 200 pustostanów - informuje Magdalena Marszałek, rzecznik prasowa ADM.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!