Centrum Onkologii od wielu lat znajduje się na szczycie ogólnopolskich list rankingowych i to w różnych kategoriach. Centrum zdobywa najwyższe laury w gronie szpitali onkologicznych, m.in. dlatego, że zapewnia pacjentom kompleksową opiekę medyczną: od diagnozy, przez leczenie do rehabilitacji.
- Stworzyliśmy profesjonalny ośrodek - mówi Zbigniew Pawłowicz, dyrektor Centrum Onkologii. - Dziesięć lat temu pierwsi w Polsce zaczęliśmy stosować skanery PET i od tej pory ciągle udoskonalamy metody diagnostyczne.
Centrum Onkologii w minionym roku zmodernizowało Zakład Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Interwencyjnej, wzmocniło wyposażenie Zakładu Medycyny Nuklearnej oraz uruchomiło skaner PET/MR. Szpital rozwija się kompleksowo i systematycznie, zatem obok unowocześnienia metod diagnostycznych, centrum inwestuje np. w radiologię i radioterapię, specjalistyczne laboratoria, chirurgię onkologiczną (nowotworów płuc i klatki piersiowej). Szpital ma także własny ośrodek rehabilitacji PARIS i hotel.
Warto przypomnieć, że Centrum Onkologii jest jednym z nielicznych posiadających status szpitala akredytowanego przez Radę Akredytacyjną Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
Status jednostki spełniającej najwyższe wymagania ma również 10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką, który w minionym roku otrzymał Złotą Perłę Eskulapa. Wyróżnienie przyznano za innowacje i stosowanie nowoczesnych metod leczenia. Został też doceniony m.in. za leczenie otyłości innowacyjną metodą stymulacji mózgu, wynalezienie hydrożelowego opatrunku, zmniejszającego ryzyko zakażenia rany, kompleksowe leczenie patologii mózgu i efekty operacji mózgu, które wyleczyły pacjentkę z autoagresji. Warto przypomnieć, że zabieg ten wykonano w marcu 2013 r. w Klinice Neurochirurgii 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką.
U 26-letniej pacjentki stwierdzono agresję ukierunkowaną na siebie. Kobieta wykazywała też zachowania agresywne wobec otoczenia. Operacja polegała na wszczepieniu elektrod do tylnoprzyśrodkowej części podwzgórza i zablokowanie określonych obszarów mózgu. Na zabieg ten uzyskano zgodę Komisji Bioetycznej przy Wojskowej Izbie Lekarskiej. Była to pierwsza taka operacja w Polsce. Po zabiegu zachowania agresywne ustąpiły i pacjentka mogła funkcjonować bez kaftana bezpieczeństwa.
W rankingu „Rzeczpospolitej” „wojskowy” zajął drugie miejsce, zaraz za Centrum Onkologii, w kategorii bezpieczny szpital.
W ostatnich dniach kolejną prestiżową nagrodę otrzymał Szpital Uniwersytecki nr 2 im. Biziela, który został sklasyfikowany na pierwszym miejscu (w gronie placówek resortowych i klinicznych) w rankingu „Forbesa”. Laury przyznano za oszczędności, przedstawianie konkurencyjnej oferty i nowatorskie zabiegi operacyjne, np. wszczepianie rozpuszczalnych stentów u pacjentów z chorobą wieńcową.
Dwukrotnie, w tym Brązową Perłą Eskulapa, wyróżniono szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Do ważniejszych, tegorocznych sukcesów szpitala zaliczyć należy powiększenie do 44 łóżek Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.
Szpital Uniwersytecki nr 1 im. Jurasza uruchomił najnowocześniejszy w regionie i jeden z najlepiej wyposażonych w kraju szpitalny oddział ratunkowy z blokiem operacyjnym. Od kilku dni SOR przyjmuje już pacjentów. Koszt tej inwestycji wyniósł ok. 160 mln zł, - 100 mln wydano na wyposażenie obiektu.
W Bydgoszczy prowadzona jest największa inwestycja medyczna w regionie - rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego. Na ten cel przeznaczono prawie 120 mln złotych. Dzięki temu szpital dziecięcy osiągnie najwyższe standardy i stanie się europejskim ośrodkiem pediatrycznym. Jego jedną z mocnych stron będzie pełnoprofilowa chirurgia dziecięca. Ponadto, urządzenia najnowszej generacji, np. do neuronawigacji, neurochirurgii, pozwolą stworzyć unikalny, dziecięcy ośrodek chirurgii podstawy czaszki.
Inwestycje prowadzi również Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii. Warto przypomnieć, że szpital ten w 2013 roku został uznany za najlepszy w Polsce ośrodek wykrywający oraz leczący gruźlicę.
W gronie najlepszych w kraju
Szpitale, które zdobywały laury w minionym roku, to m.in.:
- Centrum Onkologii
- 10. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką
- Szpital Uniwersytecki nr 2 im. Biziela
- szpital MSW
- Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii
