Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto bogate w świadczące usługi na najwyższym, europejskim poziomie szpitale

Hanna Walenczykowska
Nowy oddział ratunkowy w szpitalu im dr Jurasza
Nowy oddział ratunkowy w szpitalu im dr Jurasza Dariusz Bloch
Bydgoskie szpitale, dzięki stosowaniu najnowszych metod leczenia, należą do krajowej elity. Ich niezachwianą pozycję potwierdzają wyniki rankingów oraz otrzymane nagrody.

Centrum Onkologii od wielu lat znajduje się na szczycie ogólnopolskich list rankingowych i to w różnych kategoriach. Centrum zdobywa najwyższe laury w gronie szpitali onkologicznych, m.in. dlatego, że zapewnia pacjentom kompleksową opiekę medyczną: od diagnozy, przez leczenie do rehabilitacji.

- Stworzyliśmy profesjonalny ośrodek - mówi Zbigniew Pawłowicz, dyrektor Centrum Onkologii. - Dziesięć lat temu pierwsi w Polsce zaczęliśmy stosować skanery PET i od tej pory ciągle udoskonalamy metody diagnostyczne.

Centrum Onkologii w minionym roku zmodernizowało Zakład Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Interwencyjnej, wzmocniło wyposażenie Zakładu Medycyny Nuklearnej oraz uruchomiło skaner PET/MR. Szpital rozwija się kompleksowo i systematycznie, zatem obok unowocześnienia metod diagnostycznych, centrum inwestuje np. w radiologię i radioterapię, specjalistyczne laboratoria, chirurgię onkologiczną (nowotworów płuc i klatki piersiowej). Szpital ma także własny ośrodek rehabilitacji PARIS i hotel.

Warto przypomnieć, że Centrum Onkologii jest jednym z nielicznych posiadających status szpitala akredytowanego przez Radę Akredytacyjną Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Status jednostki spełniającej najwyższe wymagania ma również 10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką, który w minionym roku otrzymał Złotą Perłę Eskulapa. Wyróżnienie przyznano za innowacje i stosowanie nowoczesnych metod leczenia. Został też doceniony m.in. za leczenie otyłości innowacyjną metodą stymulacji mózgu, wynalezienie hydrożelowego opatrunku, zmniejszającego ryzyko zakażenia rany, kompleksowe leczenie patologii mózgu i efekty operacji mózgu, które wyleczyły pacjentkę z autoagresji. Warto przypomnieć, że zabieg ten wykonano w marcu 2013 r. w Klinice Neurochirurgii 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką.

U 26-letniej pacjentki stwierdzono agresję ukierunkowaną na siebie. Kobieta wykazywała też zachowania agresywne wobec otoczenia. Operacja polegała na wszczepieniu elektrod do tylnoprzyśrodkowej części podwzgórza i zablokowanie określonych obszarów mózgu. Na zabieg ten uzyskano zgodę Komisji Bioetycznej przy Wojskowej Izbie Lekarskiej. Była to pierwsza taka operacja w Polsce. Po zabiegu zachowania agresywne ustąpiły i pacjentka mogła funkcjonować bez kaftana bezpieczeństwa.

W rankingu „Rzeczpospolitej” „wojskowy” zajął drugie miejsce, zaraz za Centrum Onkologii, w kategorii bezpieczny szpital.

W ostatnich dniach kolejną prestiżową nagrodę otrzymał Szpital Uniwersytecki nr 2 im. Biziela, który został sklasyfikowany na pierwszym miejscu (w gronie placówek resortowych i klinicznych) w rankingu „Forbesa”. Laury przyznano za oszczędności, przedstawianie konkurencyjnej oferty i nowatorskie zabiegi operacyjne, np. wszczepianie rozpuszczalnych stentów u pacjentów z chorobą wieńcową.

Dwukrotnie, w tym Brązową Perłą Eskulapa, wyróżniono szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Do ważniejszych, tegorocznych sukcesów szpitala zaliczyć należy powiększenie do 44 łóżek Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.

Szpital Uniwersytecki nr 1 im. Jurasza uruchomił najnowocześniejszy w regionie i jeden z najlepiej wyposażonych w kraju szpitalny oddział ratunkowy z blokiem operacyjnym. Od kilku dni SOR przyjmuje już pacjentów. Koszt tej inwestycji wyniósł ok. 160 mln zł, - 100 mln wydano na wyposażenie obiektu.

W Bydgoszczy prowadzona jest największa inwestycja medyczna w regionie - rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego. Na ten cel przeznaczono prawie 120 mln złotych. Dzięki temu szpital dziecięcy osiągnie najwyższe standardy i stanie się europejskim ośrodkiem pediatrycznym. Jego jedną z mocnych stron będzie pełnoprofilowa chirurgia dziecięca. Ponadto, urządzenia najnowszej generacji, np. do neuronawigacji, neurochirurgii, pozwolą stworzyć unikalny, dziecięcy ośrodek chirurgii podstawy czaszki.
Inwestycje prowadzi również Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii. Warto przypomnieć, że szpital ten w 2013 roku został uznany za najlepszy w Polsce ośrodek wykrywający oraz leczący gruźlicę.

W gronie najlepszych w kraju

Szpitale, które zdobywały laury w minionym roku, to m.in.:

- Centrum Onkologii
- 10. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką
- Szpital Uniwersytecki nr 2 im. Biziela
- szpital MSW
- Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty