Jak podkreślił Szymon Różański, kierunek rozwoju bydgoskiej uczelni pokrywa się z decyzją senatu. - Medycyna na świcie coraz bardziej i coraz bliżej współpracuje z inżynierami. Trudno sobie wyobrazić nowoczesną medycynę bez zaplecza inżynieryjno-technicznego. Postęp w tych dyscyplinach jest tak duży i ukierunkowany na medycynę, że jest to absolutnie dobre rozwiązanie - zauważa rzecznik Politechniki Bydgoskiej.
O planach uruchomienia na PBŚ kierunków medycznych uczelnia poinformowała w piątek, 24 lutego, podczas uroczystości otwarcia nowego budynku dydaktycznego. Istotnym argumentem, o którym wspomina w "Rozmowie dnia" dr hab. Szymon Różański prof. PBŚ, są potrzeby otoczenia.
- Już od dłuższego czasu podnosiły się glosy, że kierunki medyczne są w Bydgoszczy potrzebne. Każdy z nas widzi, że brakuje lekarzy, ratowników medycznych - całego personelu. W tym właśnie kierunku chcemy pójść. Treść uchwały senatu dotyczy nauk medycznych i nauk o zdrowiu - wszelkich. To może być medycyna, farmacja czy pielęgniarstwo. Będziemy analizowali nasze możliwości i będziemy próbowali takie kierunki otwierać. Ale oczywiście priorytetem jest medycyna - podkreśla Szymon Różański.

Medycyna na Politechnice Bydgoskiej? Przed uczelnią spore wyzwanie
Obecnie uczelnia dysponuje gronem naukowców z dyscyplin, takich jak chemia, fizyka, mikrobiologia, fizjologia. Rzecznik uczelni zauważa, że to są główne przedmioty nauczane na pierwszym roku medycyny. Wyzwaniem natomiast będzie zatrudnienie w społeczności akademickiej PBŚ lekarzy, ludzi związanych z naukami medycznymi. Utworzenie Wydziału Medycznego wiąże się także z koniecznością współpracy ze szpitalami.
- Na tym etapie jeszcze za wcześnie, by mówić o takich szczegółach. Przed nami sporo procedur, które należy spełnić, by plany uruchomienia Wydział Medycznego w 2024 r. doszły do skutku. Konieczne jest powołanie zespołu, który przygotuje kierunek, zatrudnienie kadry - wówczas złożymy pełną dokumentację do Ministerstwa. Równolegle należy zacząć rozmowy o infrastrukturze, szpitalach - te zadania jeszcze przed nami - mówił w "Rozmowie dnia" dr hab. Szymon Różański.
Przypominamy, że Politechnika Bydgoska jest drugą politechniką w kraju, która zajmie się kierunkami medycznymi. Wcześniej wniosek o utworzenie kierunku lekarskiego złożyła jedynie Politechnika Wrocławska.
