Grzegorz Bawół
Yomiuri Shimbun/Associated Press/East News
Mistrz olimpijski na 1500 m Norweg Jakob Ingebrigtsen zwyciężył w mistrzostwach Europy w biegach przełajowych w Turynie. Najlepiej z Polaków wypadła Katarzyna Napiórkowska, która zajęła 17. miejsce w kategorii U20. Crossowa trasa przebiegała na terenie parku u podnóża Alp.

46 sekund straty Napiórkowskiej

Ingebrigtsen triumfował rezultatem 29.33 i miał dziewięć sekund przewagi nad drugim Brytyjczykiem Elilem Cairessem. Norweg jest złotym medalistą olimpijskim z Tokio, a także m.in. czterokrotnym mistrzem Europy (1500 i 5000 m - 2018 i 2022 r.) i wicemistrzem świata na 1500 m (2022).

Napiórkowska uzyskała czas 13.50 i straciła 46 sekund do najlepszej z juniorek - Hiszpanki Marii Forero.

Maciej Megier rezultatem 18.25 zajął 23. miejsce w kategorii juniorów. Polak przegrał z najszybszym Willem Barnicoatem o 45 s. Brytyjczyk o sekundę wyprzedził drugiego Irlandczyka Nicholasa Griggsa. 46. był Kamil Herzyk - 18:47, a 62. Konrad Pogorzelski - 19,05. Polska drużyna została sklasyfikowana na 10. miejscu.

Biegali i inni Polacy

Najlepszym z Polaków w biegu U23 był 35. na mecie Mikołaj Czeronek - 25.01. Na dalszych miejscach uplasowali się 59. Mateusz Gos - 25.50 i 68. Aleksander Wiącek - 26:20. Drużynowo biało-czerwoni zostali sklasyfikowani na jedenastej pozycji. Bieg czasem 23.40 zwyciężył Charles Hicks z Wielkiej Brytanii.

Wśród kobiet w kategorii młodzieżowców 52. była Julia Koralewska - 22.55. Wygrała Włoszka Nadia Battocletti - 19.55.

W biegu seniorów najlepsza była Norweżka Karoline Bjerkeli Groevdal - 25.26. Sabina Jarząbek uzyskała wynik 28.55 i zajęła 37. miejsce.(PAP)