PŚ w łyżwiarstwie szybkim - kobieca drużyna trzecia w Tomaszowie Maz.

Zbigniew Czyż
Natalia Jabrzyk, Karolina Bosiek i Magdalena Czyszczoń
Natalia Jabrzyk, Karolina Bosiek i Magdalena Czyszczoń Grzegorz Michałowski / PAP
Polska drużyna kobiet stanęła na najniższym stopniu podium w zawodach Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim w Tomaszowie Mazowieckim. Indywidualnie najlepiej spisali się Andżelika Wójcik i Damian Żurek zajmując siódme miejsca na 500 m.

Czołowi łyżwiarze świata od piątku rywalizują w czwartych w tym sezonie zawodach Pucharu Świata w tomaszowskiej Arenie Lodowej.

W sobotę bardzo dobrze Polki spisały się w rywalizacji drużynowej. Jadąc w składzie: Karolina Bosiek, Magdalena Czyszczoń i Natalia Jabrzyk zajęły trzecie miejsce wśród ośmiu reprezentacji. Biało-czerwone skorzystały na błędzie Holenderek, które były najszybsze, lecz zostały zdyskwalifikowane za brak założonego czujnika do pomiaru czasu. Dzięki wysokiej pozycji polska drużyna jest pewna udziału w mistrzostwach świata. Zwyciężyły Japonki.

"Kibice okazali nam dziś wielkie wsparcie i dodali otuchy. Był to nasz dopiero drugi start drużynowy w tym sezonie i trzeba ocenić, że ten pierwszy w Japonii był lepszy w naszym wykonaniu. Dziś rozjechałyśmy się na pierwszym okrążeniu, a dwa ostatnie były naprawdę ciężkie. Ale pokonaliśmy je razem jako drużyna i to się najbardziej liczy" – podkreśliła Bosiek.

Najliczniej reprezentowany przez gospodarzy w grupie A był sprinterski dystans.

W rywalizacji mężczyzn z trójki Polaków najwyższe miejsce zajął Żurek, któremu udało się zejść poniżej 35 s. Czasem 34,99 został sklasyfikowany na siódmej pozycji. 24-letni sprinter Pilicy Tomaszów Mazowiecki do zwycięzcy – Chińczyka Tingyu Gao – stracił 0,29 s.

Żurek ocenił, że był to dobry bieg w jego wykonaniu. "Jestem zadowolony, choć troszkę zabrakło na pierwszych 100 metrach. Jest kilka technicznych aspektów do poprawy i lada moment otwarcie będzie jeszcze lepsze, dzięki czemu szybsza będzie też runda i poprawią się czasy. W niedzielę został mi jeszcze jeden start na 500 metrów i mam nadzieję, że uda się poprawić dzisiejszy rezultat. Cały czas idę powolutku do przodu" – zaznaczył.

Dobrze pojechał też dziewiąty Marek Kania - 35,32. Trzeci z Polaków Piotr Michalski był 18.

W rywalizacji sprinterek Andżelika Wójcik nie powtórzyła sukcesu z piątku, kiedy stanęła na podium. W swoim drugim przejeździe na 500 m uzyskała czas 38,47 (o 0,31 s gorszy niż w piątek) i zajęła siódme miejsce. Polka do najszybszej Amerykanki Erin Jackson straciła 0,67 s.

Wójcik przyznała, że wpływ na jej występ miał popełniony falstart. "Chciałam to odciąć w głowie, ale trochę błędów było. Dlatego czasowo i miejscowo było troszeczkę gorzej niż w piątek" – tłumaczyła.

Bosiek była 16., a Martyna Baran została sklasyfikowana na ostatniej 20. pozycji.

Reprezentanci Polski nie uczestniczyli w rywalizacji grupy A na 1500 m. Wśród mężczyzn na tym dystansie triumfował Norweg Peder Kongshaug, a wśród kobiet – Japonka Miho Takagi.

W zawodach Pucharu Świata w tomaszowskiej Arenie Lodowej rywalizuje ponad 250 panczenistów z 27 krajów. Zawody zakończą się w niedzielę. Tego dnia zaplanowano wyścigi na 500 i 1000 m mężczyzn oraz 1000 m i bieg masowy kobiet.

Wyniki sobotnich konkurencji:

kobiety -

500 m
1. Erin Jackson (USA) 37,80
2. Min-Sun Kim (Korea Płd.) 37,96