Pandemia koronawirusa wymusiła przesunięcie terminu egzaminów maturalnych w 2020 roku. Oto jak prezentuje się harmonogram pisemnych matur 2020 na pierwszy tydzień.
Matura 2020 - harmonogram
8 czerwca, poniedziałek
- język polski – poziom podstawowy (godzina 9.00)
- język polski – poziom rozszerzony (godzina 14.00)
9 czerwca, wtorek
- matematyka – pp (godz. 9.00)
- język łaciński i kultura antyczna – pp (godzina 14.00)
- język łaciński i kultura antyczna – pr (godzina 14.00)
10 czerwca, środa
- język angielski – pp (godzina 9.00)
- język angielski – pr (godzina 14.00)
- język angielski – poziom dwujęzyczny (godz. 14.00)
11 czerwca w czwartek wypada Boże Ciało - jest to dzień bez egzaminów. W piątek, 12.06 również nie ma egzaminów. Kolejne egzaminy rozpoczynają się w poniedziałek, 15 czerwca. Pełny harmonogram na kolejne dni znajdziecie tutaj. Egzaminy z języka polskiego matematyki i języka mniejszości narodowych na poziomie podstawowym trwają 170 minut, a na poziomie rozszerzonym 180 minut. Język obcy nowożytny na poziomie podstawowym maturzyści zdają maksymalnie 120 minut, a na poziomie rozszerzonym - 150 minut.
Matura 2020 - język polski, matematyka, język angielski - tu znajdziesz odpowiedzi
Kiedy po zakończeniu poszczególnych egzaminów maturalnych CKE opublikuje arkusze, postaramy się zamieścić odpowiedzi z poszczególnych przedmiotów. Szukajcie ich w tym artykule. Odpowiedzi z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego zamieścimy w osobnych galeriach.
Matura 2020. Ktoś ma dla Ciebie przecieki? Ostrożnie...
W internecie łatwo natrafić na rzekome przecieki, z których dowiedzieć się można jakie tematy - np. z języka polskiego - pojawią się na maturach w 2020 roku. Przestrzegamy, by ostrożnie podchodzić do tego typu informacji i przede wszystkim nie wysyłać SMS-ów, dzięki którym można dostać pytania i odpowiedzi. Arkusze egzaminacyjne z matur to pilnie szczerzona tajemnica, a ich ujawnianie przed rozpoczęciem egzaminów jest nielegalne.
Jakiś czas temu zapytaliśmy eksperta - dr Annę Stempkę, doświadczoną polonistkę z II LO w Bydgoszczy o to jakie wiadomości warto powtórzyć przed maturą z języka polskiego. Jeśli jesteście ciekawi - sprawdźcie w poniższej galerii:
Jak dobry jesteś?
Egzamin maturalny 2020 - zasady
Absolwent obowiązkowo przystępuje do:
- dwóch egzaminów w części ustnej
- czterech egzaminów w części pisemnej.
Obowiązkowe egzaminy w części ustnej to egzamin z języka polskiego (bez określania poziomu), egzamin z języka obcego nowożytnego (bez określania poziomu). Obowiązkowe egzaminy w części pisemnej: egzamin z języka polskiego (na poziomie podstawowym) egzamin z matematyki (na poziomie podstawowym), egzamin z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym) egzamin z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym).
Ile procent trzeba mieć, by zdać maturę?
Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, aby otrzymać świadectwo, należy:
- Uzyskać co najmniej 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej.
- Uzyskać co najmniej 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej.
- Przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej (dla tego przedmiotu nie jest określony próg zaliczenia).
Powodzenia!
POLECAMY:
TOP 50 najpopularniejszych żeńskich nazwisk w Polsce
