Obecnie opłata za egzamin maturalny dla osób podchodzących do niego po raz trzeci lub kolejny wynosi 50 zł (za jeden przedmiot) i należy ją wnieść obowiązkowo w terminie od 1 stycznia do 7 lutego roku kalendarzowego, w którym zamierza się przystąpić do egzaminu maturalnego.
Brak opłaty w tym okresie skutkuje brakiem możliwości przystąpienia do egzaminu. Inicjatorzy stanowiska uważają, że jest to okres zbyt krótki, biorąc pod uwagę sytuacje losowe i uwarunkowania rodzinno-materialne.
W stanowisku kierowanym do minister edukacji Anny Zalewskiej argumentują m.in.:
Egzamin maturalny jest najważniejszym egzaminem w życiu każdego młodego człowieka, który poważnie myśli o swojej przyszłości. Tylko i wyłącznie jego zdanie daje możliwość dalszej edukacji, a tym samym podnoszenia swoich kwalifikacji, które w konsekwencji pozwolą później młodemu pokoleniu dążyć do lepszego życia i satysfakcji z wykonywanej pracy.
Egzamin maturalny nie powinien być determinowany przez sztywny, ustawowy zapis w zakresie długości terminu do wnoszenia stosownej opłaty, ponadto absolwent nie ma możliwości wniesienia odwołania w niniejszej kwestii. Choćby z racji wieku, młody człowiek ma prawo do popełniania błędów. Podkreślić nadto należy, iż zapis ten godzi w prawa obywatelskie młodego człowieka i tym samym zamyka młodzieży drogę do lepszej przyszłości.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
TYDZIEŃ Magazyn informacyjny reporterów Dziennika Zachodniego