Matury 2013 trwają. Tegoroczne egzaminy stały się okazją do odpowiedzenia na pytania: Kim jest abiturient? Jak postrzega świat i co chce robić w życiu?
Na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć naukowcy z Katedry Pedagogiki Ogólnej i Porównawczej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego wraz ze studentami II roku pedagogiki.
Wczoraj przedstawili wyniki swoich dociekań. - Postanowiliśmy przyjrzeć się tegorocznym maturzystom pod kątem ich dalszych planów edukacyjnych, ich uczestnictwa w kulturze - mówi dr hab. Roman Leppert, który koordynował projekt badawczy. - Interesowało nas też to, jak postrzegają siebie, świat oraz jak widzą dwa zjawiska, charakterystyczne w szczególności dla młodych ludzi - stosunek do
Internetu oraz do zdobienia ciała.
<!** Image 3 align=none alt="Image 210812" sub="fot. Express Bydgoski">
Studia cały czas na fali
Pomimo to iż rola i prestiż studiów raczej słabną, abiturienci nadal chętnie wskazują na uczelnie wyższe jako miejsca ich dalszego rozwoju. Co ciekawe, niechętnie wybierają studia za granicą.
<!** reklama>
Najpopularniejszym miejscem dla dalszej nauki jest Bydgoszcz, zaraz potem Poznań i Gdańsk. Abiturienci wciąż chętnie wybierają studia stacjonarne na państwowych uczelniach. Jeśli wybierają uczelnie prywatne, to najczęściej dlatego, by studiować tam zaocznie.
Co chcą studiować młodzi ludzie? - Najczęściej wybieranymi kierunkami są te zaliczane do kierunków społecznych - wyjaśniają badacze.
Dopiero na drugim miejscu znalazły się techniczne, a potem medyczne. - Widać, że duża grupa osób nie przejmuje się trendami mocno lansowanymi przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i wybiera kierunki zgodne z własnymi zainteresowaniami, a niekoniecznie zgodne z polityką edukacyjną państwa - stwierdza dr Leppert.
Jednak najciekawsze wnioski dotyczyły tego, jak maturzyści postrzegają siebie oraz otaczający ich świat. Zdecydowana większość młodych widzi otoczenie oraz innych ludzi w ciemnych barwach.
W badaniach określali świat często jako „zmierzający ku najgorszemu”, „pełen chaosu” czy „zakłamany” a ludzi jako „fałszywych”, „zaprogramowanych na autodestrukcję”, „naiwnych” czy „odizolowanych od siebie”.
Zupełnie inaczej widzą samych siebie. Większość badanych określiło swoje życie jako szczęśliwe, dobre, pełne wrażeń i optymizmu, a siebie jako ludzi ambitnych i spokojnych. - Co ciekawe, w odczuciu maturzystów, rodzina może stanowić pewną barierę przed złym światem - dodaje dr Leppert. Skoro młodzi ludzie tak boją się świata, to o czym marzą?
Badacze wnioskują, że tym, czego najbardziej chcą, jest zdanie matury oraz zrobienie kariery zawodowej. Zaraz potem ważne jest założenie rodziny i bycie dobrym partnerem oraz zdobycie pieniędzy.
A jednak czytają!
Według badań pedagogów z UKW, maturzyści interesują się kulturą, ale głównie tą popularną, którą reprezentują kinowe hity takie jak „Django” Quentina Tarantino.
O dziwo, popularne są też książki. Młodzi preferują znane tytuły, takie jak „50 twarzy Greya” czy „Władcę Pierścieni”. Ważny jest dla nich również Internet, a w szczególności Facebook. Interesują ich też kwestie związane z modyfikacjami ciała.