Jaki materac jest lepszy – piankowy czy sprężynowy?
Materace piankowe i sprężynowe to najpopularniejsze kategorie materacy do spania, które wyróżnia unikalna konstrukcja i właściwości. Wybór pomiędzy jednym a drugim typem jest w głównej mierze uwarunkowany indywidualnymi potrzebami.
Zarówno materac sprężynowy, jak i piankowy może być bowiem zdrowy dla kręgosłupa i wygodny. Jak zatem podjąć decyzję? Poniżej charakteryzujemy obie kategorie materacy, co powinno ułatwić zadanie.
Materac piankowy. Zalety i wady
Materace piankowe zdobyły uznanie swą trwałością. Materiały wykorzystane do ich produkcji (np. pianka wysokoelastyczna) bardzo często odznaczają się odpornością na odkształcenia i zapewniają długotrwałe użytkowanie. Ich dużym atutem jest też higieniczność. Wiele modeli piankowych wyróżnia dobra cyrkulacja powietrza i zdolność odprowadzania wilgoci, co zwiększy komfort snu osób borykających się z uciążliwymi alergiami.
Materiał hipoalergiczny zapobiega gromadzeniu się kurzu, roztoczy i innych alergenów. Materace piankowe świetnie dopasowują się w końcu do kształtu ciała. Równomierne rozłożenie ciała może natomiast przyczynić się do redukcji dolegliwości bólowych stawów czy kręgosłupa.
Niestety materace piankowe mają też podstawową wadę. Te wykonane z najlepszej jakości pianki zwykle oznaczają spory wydatek. Na rynku są co prawda dostępne materace z pianki poliuretanowej, ale odradzamy ich zakup. Ten oszczędny wkład poza atutem w postaci ceny odznacza się słabą jakością. Jest mało elastyczny i łatwo się odkształca, a to wszystko może sprawić, że po przespanej nocy będziemy obolali. Lepiej zainwestować w wysokoelastyczną piankę.
Materac sprężynowy. Zalety i wady
Materace sprężynowe wykorzystują, jak sama nazwa wskazuje, sprężyny do amortyzacji i dobrego podparcia. Ich podstawowym zadaniem jest równomierne rozłożenie ciężaru na powierzchni, aby zniwelować nieprzyjemnością związane m.in. z bólami kręgosłupa. Ta kategoria dzieli się na materace bonellowe i kieszeniowe. Tym pierwszym brakuje niestety stref twardości.
Materace kieszeniowe to już nowoczesne rozwiązanie, w którym sprężyny zostały umieszczone w kieszonkach. Sprawia to, że działają one niezależnie od siebie, pod wpływem nacisku, co z kolei izoluje przenoszenie ruchu. Jest to zatem doskonały wybór dla par. Jeśli jedna z osób bywa niespokojna w trakcie snu, spoczywający na drugim krańcu łóżka niemal nie odczuje rozbudzających ruchów. Materac kieszeniowy jest poza tym bardzo wytrzymały i dobrze przepuszcza powietrze, niwelując potliwość.
Podobnie jak w przypadku materacy piankowych, te kieszeniowe również odznaczają się wysoką ceną, co dla wielu osób może stanowić wadę. Warto też wspomnieć o sporej wadze modelu, która wynika z konstrukcji zawierającej sprężyny. Cecha te determinuje jednocześnie stabilność, sami musimy zatem ocenić, czy wolimy włożyć nieco więcej energii podczas przenoszenia cięższego materaca, czy okupić „lenistwo” gorszą podporą. Materace kieszeniowe mają w końcu to do siebie, że wymagają dedykowanego podłoża. Umieszczenie materaca na niewłaściwym stelażu może spowodować utratę jego cennych właściwości. Z tego względu warto dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta.
Materac piankowy czy sprężynowy? Podsumowanie
Zarówno materac piankowy, jak i sprężynowy może okazać się trafionym wyborem, który zapewni komfortowy sen, stabilną podporę oraz cechy hipoalergiczne. To wszystko pod warunkiem, że wybierzemy materac z najwyższej jakości materiałów np. materac lateksowy albo wykonany z wysokoelastycznego włókna. Najlepszy rodzaj materaca sprężynowego to ten kieszeniowy, który sprawdzi się w łóżku, w którym śpią dwie osoby. Trwałe materace piankowe są natomiast lżejsze podczas transportu i zwykle wyposażone w ochronny pokrowiec, który umożliwia wygodne pranie w pralce.
Szukasz materaca w okazyjnej cenie? Sprawdź kody rabatowe KrólMateracy oraz promocje w innych sklepach z wyposażeniem wnętrz:
