1. Jasne, monochromatyczne kolory
Aranżacja małego mieszkania bywa wyzwaniem. Projektowanie wnętrz warto rozpocząć od doboru kolorów, które nie przytłoczą niewielkiej przestrzeni. Postaw na jasne, neutralne barwy. Aby powiększyć optycznie mieszkanie, w stonowanych odcieniach powinny zostać utrzymane nie tylko ściany i podłoga tworzące „bazę”, ale też meble oraz większe dodatki np. zasłony, dywany. Sprawdzonym patentem na wizualne powiększenie czterech kątów jest zbliżenie koloru farby na ścianach do odcienia podłogi (paneli, kafelków) – w ten sposób granice między nimi będą mniej zauważalne. Unikaj ciemnych barw, ale też fikuśnych wzorów tapet. Mocny, kolorystyczny akcent mogą wprowadzić niewielkie ozdoby: świeczniki, poduszki, figurki, a także naturalna zieleń roślin doniczkowych.
2. Lustra
Lustra w domu są nie tylko funkcjonalne, ale też estetyczne i pełnią funkcję dekoracyjną. Znajdziemy je w najróżniejszych stylach: w ozdobnych ramach lub minimalistycznej oprawie. Stanowią świetny patent na optyczne powiększenie małego pokoju lub łazienki. W celu wydłużenia pomieszczenia zawieszamy lustro pionowo, natomiast jeśli chcemy poszerzyć przestrzeń, lustro powinno wisieć poziomo. Jeśli Twoje wnętrze jest wyjątkowo małe, możesz zdecydować się na szafę z lustrem na drzwiach. Dobrym rozwiązaniem jest ponadto umieszczenie lustra po przeciwległej stronie okna – to lepiej rozproszy wpadające do mieszkania światło.
3. Oświetlenie
Im więcej światła, tym większa wydaje się domowa przestrzeń. Zdecyduj się na oświetlenie punktowe, które nie tylko wizualnie powiększy wnętrze po zmroku, ale nada mu też przytulny, intymny klimat. Poza żyrandolem sprawdzą się kinkiety ścienne oraz lampy, które uatrakcyjnią przestrzeń stołu, komody lub szafki nocnej. Atmosferę zbudują ponadto świetlne girlandy umieszczone np. na karniszu. Zadbaj w końcu o naturalne światło w ciągu dnia – zrezygnuj z ciężkich, welurowych zasłon, uwydatnij za to okno.
4. Lekkie meble
W przypadku niewielkiego mieszkania lepiej unikać ciężkich mebli np. w stylu kolonialnym. Choć te mają wielu amatorów, mogą przytłoczyć mały pokój. Zdecyduj się na minimalistyczne meble o prostych krawędziach i w nowoczesnym stylu. Dobrze, aby były utrzymane w jasnych odcieniach oraz pozbawione większych zdobień. Drzwi szafy świetnie udekoruje natomiast lustro, które optycznie powiększy wnętrze. Dobierając meble do ograniczonej przestrzeni, kieruj się minimalizmem oraz praktycznością. Funkcjonalnym rozwiązaniem okaże się przykładowo łóżko piętrowe do dziecięcego pokoju, pod którym zmieści się biurko lub przestrzeń na zabawki.
5. Minimalizm
W małym mieszkaniu szczególnie sprawdza się prosty, nowoczesny wystrój. Obrazy i wszelkie inne bibeloty zwykle cieszą nasz wzrok, ale w niewielkim pokoju mogą przytłoczyć. To samo tyczy się książek i wszelkich pozostałych przedmiotów – z tego względu tak ważne jest stworzenie uporządkowanej przestrzeni, w której każda rzecz będzie miała swoje określone miejsce. W przeciwnym razie mały pokój może wydawać się zagracony, a tego nie chcemy. Jasne, minimalistyczne wnętrza to klucz do pięknego, małego mieszkania.
Jeśli Twoje cztery kąty utraciły dawny blask, pora rozważyć remont, po którym przestrzeń wizualnie się powiększy. Dobrym sposobem na odkładanie niezbędnych funduszy jest lokowanie oszczędności w obcej walucie. Postpandemiczna rzeczywistość i wojna za naszą wschodnią granicą wstrząsnęły kursami PLN – z tego względu coraz więcej osób decyduje się na oszczędzanie w innej walucie, np. dzięki serwisowi Walutomat.pl, który gwarantuje bezpieczeństwo finansowe.
