Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masowa wycinka drzew w Bydgoszczy czy zbiorowa fatamorgana [zdjęcia]

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Wycinka drzew w okolicy bydgoskich Glinek nie umknęła uwadze mieszkańców.
Wycinka drzew w okolicy bydgoskich Glinek nie umknęła uwadze mieszkańców. Dariusz Bloch
Nasi Czytelnicy informują, że w miejscach ich tradycyjnych spacerów, na przykład na Glinkach, zamiast lasu widać już tylko wykarczowane pola.

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 3 odcinek 5

- Pierwszy dzień wiosny. Jedziemy do lasu ul. Dobrzyńską (ulica kończy się na lesie). Ale zaraz, chyba źle jedziemy...hmm... nieee, jednak dobrze. Ale coś tu nie pasuje, tylko nie wiemy co. Zwalniamy i myślimy. O kurczę, nie ma lasu!!!! - taką historię zamieścił na Instagramie "_woju_", bydgoski biegacz amator. - Kolejny duży kwartał lasu wykarczowany w pień. Płakać się chce. Tyle razy przy tym szlabanie wchodziliśmy do lasu, a teraz już dzięcioł nie postuka, bo ścięli mu drzewo, a często go tu słyszałem. Jak można prowadzić tak wyniszczającą politykę! Ludzie, obudźcie się!

To Cię może też zainteresować

Lasy wycinają bydgoskie lasy na potęgę?

Bydgoszczanie przerzucają się w mediach społecznościowych zdjęciami z wycinek podbydgoskich lasów. Widać je w okolicach Glinek, Fordonu, a także Osowej Góry.

Oliwy do ognia dolała publikacja przez organizację Lasy i Obywatele interaktywnej mapy rębni. Połacie poddane gospodarce leśnej wydają się być na niej gigantyczne, wiele z tych miejsc przylega bezpośrednio do granic miasta. Z mapy wyczytamy więc o wycince drzew w Lesie Szubińskim, przy ulicy Grunwaldzkiej w stronę Osowej Góry, w Lesie Koronowskim za Osową Górą i w gminie Sicienko, a także w okolicach Opławca, Smukały, Janowa, Rynkowa, Lesie Gdańskim, fordońskim Mariampolu, a także w pobliżu Ostromecka. Wszędzie tam, gdzie mieszkańcy Bydgoszczy wypoczywają, spacerują i jeżdżą rowerami.

- Mapa obrazuje wszystkie pododdziały leśne z Banku Danych o Lasach, w których zaplanowano rębnie w bieżących Planach Urządzenia Lasu. Mapa nie pokazuje planowanych trzebieży - czytamy w jej opisie.

Mapy trzeba umieć czytać

Po publikacji danych leśnicy w całej Polsce znaleźli się w ogniu gwałtownej krytyki. Jak twierdzą - niesłusznie. Według nich mapa jest zmanipulowana, według innych - nie każdy po prostu umie ją czytać. Okazuje się bowiem, że część terenów wycinka objęła, ale dobrych kilka lat temu, rosną już na ich miejscu młode drzewa. Najważniejsze jest jednak to, że dopiero po przybliżeniu i "kliknięciu" w mapę można zorientować się, jaka będzie skala wycinki w danym miejscu. Organizacja Lasy i Obywatele udostępniła "ściągę", jak odczytywać mapę, ale niewiele osób z niej skorzystało. Rębnia może być bowiem zupełna, częściowa, gniazdowa, stopniowa, przerębowa. Do tego dochodzą tzw. trzebieże czyli inaczej mówiąc - przecinki lasów. Nie wszędzie więc kolor czerwony oznacza, że las zniknie całkowicie.

Ludzie reagują emocjonalnie na wycinkę lasów

O lasach wokół Bydgoszczy, tak jak o wszystkich lasach państwowym w naszym regionie, mogę powiedzieć, że są gospodarowane w sposób zrównoważony, gwarantujący ich trwałość. Oznacza to w praktyce, że wszystko co robimy jest efektem pomiarów i analiz, a także uwzględnienia wszystkich, nie tylko produkcyjnej funkcji lasu - zapewnia Honorata Galczewska, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. - Efekty tych analiz widzimy w Planach Urządzenia Lasu – dokumentach przygotowywanych dla każdego nadleśnictwa na okres 10 lat. (...)PUL jest poddawany konsultacjom społecznym – każdy może przez 3 miesiące zapoznać się z planem i wnieść do niego uwagi. Jak pokazuje życie, ludzie reagują na naszą pracę, ale w znikomej części są zainteresowani dokumentem. Jest nam z tego tytułu przykro, bo leśnicy dbają o lasy, których jest coraz więcej, ale opinia społeczna czasami wybiórczo i w sposób stronniczy oraz emocjonalny ocenia sytuacje.

Lasy pełnią rolę społeczną

- Wiemy, że lasy (szczególnie te przy miastach) pełnią ważną rolę społeczną – są miejscem odpoczynku, uprawiania sportów, pozwalają oderwać się od zgiełku codziennego życia - podkreśla rzecznik. - Dlatego miejsca dla Państwa ważne, ale też bezpieczne, są zagospodarowane turystycznie. To dla Państwa tworzymy ścieżki piesze, rowerowe, kajakowe, konne i wiele innych. Ważne jest również to, aby Państwa obecność w lesie nie zakłócała spokoju zwierząt – dlatego zapraszamy Państwa do miejsc, które są daleko od ostoi zwierzyny. Takie lasy kwalifikujemy jako ochronne, z punktu widzenia leśnictwa są one niejako w tej samej grupie co lasy wodochronne czy glebochronne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo