Projekt uchwały w sprawie mediów publicznych
Do Sejmu wpłynął poselski projekt uchwały ws. mediów publicznych zatytułowany "poselski projekt uchwały w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej". Uchwała została podpisana przez posłów koalicji, to jest KO, PSL-u, Lewicy i Polski 2050.
Projekt został skierowany do pierwszego czytania, a następnie Sejm ma się nim zająć podczas wtorkowego posiedzenia.
"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej kierując się stojącym przed konstytucyjnymi organami państwa zadaniem naprawy fundamentów demokratycznego państwa prawnego oraz dobrem obywateli i interesem publicznym, uznaje za niedopuszczalne trwanie stanu jawnego naruszenia prawa oraz łamania przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji oraz Polską Agencję Prasową prawa do informacji i zasady pluralizmu politycznego mającego swoje źródło w przepisach Konstytucji" - przekazano w projekcie.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
W projekcie Sejm "wzywa wszystkie organy państwa do niezwłocznego podjęcia działań mających na celu przywrócenie ładu konstytucyjnego w zakresie dostępu obywateli do rzetelnej informacji i funkcjonowania mediów publicznych oraz w zakresie niezależności, obiektywizmu i pluralizmu w realizacji misji publicznej przez publiczną radiofonię i telewizję, a także w zakresie uzyskiwania i przekazu informacji przez Polską Agencję Prasową".
Do stworzonego projektu odniósł się podczas konferencji prasowej marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Szymon Hołownia o uchwale ws. mediów publicznych
Lider Polski 2050 podczas wystąpienia zwrócił uwagę, że uchwała jest jedynie "opinią i apelem".
"Żadne działania nie będą podejmowane, na zasadzie że zaraz wyłączymy komuś prąd. Ja wiem, że niektórzy marzą o takich spektakularnych okazjach do męczeństwa. Takich nie będzie. Zapewniam. Będziemy rozmawiali co do wszystkiego o co mamy różne zdania. (...) My chcemy porozmawiać w Sejmie o kondycji mediów publicznych. Nasze działania ograniczą się do tego co zapiszemy w tej uchwale. Żadnych innych działań nie mamy zaplanowanych" - mówił.
Jak dodał, "uchwała nie jest ustawą. Uchwała jest opinią Sejmu w jakiejś sprawie. Ona nie rodzi takich skutków prawnych, jakie rodzi ustawa".
źródło: TVP Info / i.pl
ag