1 z 9
Przewijaj galerię w dół
Sezon grzybowy w pełni, wielu z Was wybiera się do lasu, by...
fot. Pixabay

Mandat w lesie. Za co można go dostać? Wiedziałeś o tych przepisach?

Sezon grzybowy w pełni, wielu z Was wybiera się do lasu, by wrócić z koszem pełnym grzybów. Warto zaznajomić się z przepisami, by przy okazji do domu nie przynieść mandatu... Za co można dostać mandat w lesie? Czego nie wolno robić? Ile można zapłacić za łamanie przepisów? Wiedziałeś o tych przepisach?

Spis "przewinień", za które Straż Leśna może nas ukarać, wymieniono w Art. 29 i 30 "Ustawy o lasach". Odpowiednie przepisy znajdziemy również w Kodeksie karnym i Kodeksie wykroczeń. Oto niektóre z nich.

Przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo









2 z 9
Wybierasz się na grzyby lub spacer z psem? Pamiętaj, by był...
fot. Pixabay

Wybierasz się na grzyby lub spacer z psem? Pamiętaj, by był na smyczy. Zgodnie z przepisami puszczanie w lesie psa luzem (poza czynnościami związanymi z polowaniem) - podlega karze grzywny (do 500 zł) albo karze nagany.















3 z 9
Jedziesz na grzyby, ale szukasz miejsca głębiej, gdzie nikt...
fot. Pixabay

Jedziesz na grzyby, ale szukasz miejsca głębiej, gdzie nikt jeszcze nie zbierał? Pamiętaj, że wjazd pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem przez osoby nie będące do tego uprawnione albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, w miejscu, w którym jest to niedozwolone podlega karze grzywny (do 500 zł). Pozostawianie takich pojazdów w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym również będzie wiązało się z 500-zł mandatem.

Warto dodać, że część leśnych dróg jest udostępniona dla ruchu (informują o tym odpowiednie znaki), ale nadal nie można przy nich zostawiać aut. Musisz poszukać np. parkingu leśnego.











4 z 9
Ponadto zabronione jest:...
fot. Pixabay

Ponadto zabronione jest:
- zbieranie płodów runa leśnego w oznakowanych miejscach - zabronionych (np. w rezerwatach przyrody)
- niszczenie grzybów oraz grzybni
- rozkopywanie gruntu
- rozgarnianie i zbierania ściółki
- niszczenie lub uszkadzanie drzew, krzewów lub innych roślin
- niszczenie legowisk, nor i mrowisk












Pozostały jeszcze 4 zdjęcia.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Hiszpania, Meksyk i Gruzja z food trucka. Wyjątkowy festiwal smaków w Bydgoszczy

Hiszpania, Meksyk i Gruzja z food trucka. Wyjątkowy festiwal smaków w Bydgoszczy

Kierowca zasnął, auto dachowało. Groźne nocne zdarzenie w Nekli

Kierowca zasnął, auto dachowało. Groźne nocne zdarzenie w Nekli

Wielki horoskop na majówkę 2025. Oto specjalna przepowiednia wróżki Cassandry

Wielki horoskop na majówkę 2025. Oto specjalna przepowiednia wróżki Cassandry

Zobacz również

„Bydgoscy Patrioci” zorganizowali wiec w obronie tradycyjnych wartości

„Bydgoscy Patrioci” zorganizowali wiec w obronie tradycyjnych wartości

Kiedy rewitalizacja EC Szombierki? Na EKG padła deklaracja prezesa Grupy Arche

Kiedy rewitalizacja EC Szombierki? Na EKG padła deklaracja prezesa Grupy Arche