
Projekt ustawy przewiduje, że wdowa lub wdowiec będą mogli zachować swoją emeryturę, a ponadto uzyskać dodatek wynoszący nawet 50 proc. renty rodzinnej.
Na kolejnych slajdach wyjaśniamy zasady renty wdowiej, a także prezentujemy szacunkowe wyliczenia nowego świadczenia >>>

Renta wdowia - kiedy wypłaty?
Co prawda ustawa o rencie wdowiej ma obowiązywać już na początku 2025 roku, ale pierwsze wypłaty mają ruszyć dopiero w lipcu. Tak odległy termin wprowadzenia renty wdowiej ma związek z tym, iż ZUS potrzebuje czasu na przygotowanie się do wypłaty świadczenia.
- W ocenie rządu pożądane jest, aby projekt wszedł w życie od 1 stycznia 2025 roku, z zastrzeżeniem, że nabycie prawa do korzystania ze świadczeń według reguły zbiegu i wypłata świadczeń na jej podstawie następowałyby od 1 lipca 2025 roku. Rozwiązanie to jest konieczne, aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz inne organy emerytalno-rentowe mogły odpowiednio przygotować się do wykonywania tego zadania - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Tak będzie rosła renta wdowia
Wysokość renty rodzinnej ma rosnąć wraz z upływem czasu i docelowo osiągnąć aż 50 proc. renty rodzinnej, jednak początkowo świadczenie będzie niższe. Od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. drugie świadczenie ma wynosić 15 proc., natomiast od 1 stycznia 2027 r. będzie to 25 procent renty rodzinnej.
W pierwszym okresie funkcjonowania świadczenia wdowa lub wdowiec mogliby otrzymywać 100 proc. swojej emerytury i 15 proc. renty rodzinnej, a od 2027 roku byłoby to 25 proc. renty rodzinnej.
W drugim wariancie wdowa lub wdowiec pobieraliby rentę rodzinną i dodatkowo 15 lub 25 proc. swojej emerytury. Dopiero w 2028 roku Rada Ministrów podejmie decyzję, czy świadczenie zostanie podniesione.

Renta wdowia a kryterium dochodowe
Nie wszystkie osoby, które straciły współmałżonka, będą mogły skorzystać z nowego świadczenia. Projekt ustawy o rencie wdowiej zakłada pewne ograniczenia - rząd chce, aby świadczenie było wypłacane do limitu wynoszącego trzykrotność najniższej emerytury w Polsce. Ta po marcowej waloryzacji będzie wynosiła ok. 1900 złotych brutto, a zatem emerytura wraz z rentą rodzinną nie mogłaby przekroczyć 5700 złotych brutto.
To niejedyne ograniczenie, które ma zostać zapisane w ustawie. Wdowy i wdowcy prawo do renty rodzinnej będą mogli nabywać nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. To oznacza, że aby móc ubiegać się o rentę wdowią kobiety muszą mieć ukończone 55 lat, natomiast mężczyźni 60 lat.