https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mamy wyliczenia renty wdowiej 2025. Tyle emerytury zyskają osoby po stracie współmałżonka [7.10.24]

Jakub Kisiel
Opracowanie:
Projekt ustawy przewiduje, że wdowa lub wdowiec będą mogli zachować swoją emeryturę, a ponadto uzyskać dodatek wynoszący nawet 50 proc. renty rodzinnej.Na kolejnych slajdach wyjaśniamy zasady renty wdowiej, a także prezentujemy szacunkowe wyliczenia nowego świadczenia >>>
Projekt ustawy przewiduje, że wdowa lub wdowiec będą mogli zachować swoją emeryturę, a ponadto uzyskać dodatek wynoszący nawet 50 proc. renty rodzinnej.Na kolejnych slajdach wyjaśniamy zasady renty wdowiej, a także prezentujemy szacunkowe wyliczenia nowego świadczenia >>> 123RF/zdjęcie ilustracyjne
Wszystko wskazuje na to, że już w 2025 roku z renty wdowiej skorzysta kilka milionów Polaków. Nowe świadczenie będzie skierowane do osób, które straciło współmałżonka. Wypłaty mają ruszyć dopiero w połowie przyszłego roku, ale my już dziś sprawdziliśmy, na jakie pieniądze mogą liczyć wdowy i wdowcy. Zobaczcie, ile mają wynieść pierwsze wypłaty renty wdowiej - przygotowaliśmy wyliczenia brutto i netto.

Spis treści

Renta wdowia zamiast renty rodzinnej

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoby po stracie współmałżonka mają prawo do tzw. renty rodzinnej. Kto może skorzystać ze świadczenia oraz jakie warunki trzeba spełnić. Szczegółowe zasady znajdziesz
tutaj.

Ze względu na starzejące się społeczeństwo, a także coraz wyższe koszty życia, rząd postanowił wprowadzić nowe świadczenie, mające na celu wesprzeć finansowo samotnych seniorów. W związku z tym, już wkrótce w życie ma wejść renta wdowia, która ma być alternatywą dla obecnie obowiązującej renty rodzinnej.

Czytaj więcej na expressbydgoski.pl: Tyle zapłacimy za abonament RTV w 2025 roku. Wiemy, ile od stycznia będą wynosiły stawki

Renta wdowia od 2025 roku

Obecnie renta rodzinna stanowi 85 procent renty lub emerytury, która przysługiwała lub przysługiwałaby osobie zmarłej. Tzw. renta wdowia ma być korzystniejsza dla milionów Polaków. Jakiś czas temu premier Donald Tusk przekazał szczegóły dotyczące nowego świadczenia.

Początkowo mówiło się o tym, iż renta wdowia może wejść w życie jeszcze w tym roku, ale dziś już wiadomo, że tego terminu nie uda się dotrzymać. Wszystko wskazuje na to, że pierwsze osoby skorzystają ze świadczenia w drugiej połowie 2025 roku.

Wiemy, kiedy ruszą wypłaty renty wdowiej

Co prawda ustawa o rencie wdowiej ma obowiązywać już na początku 2025 roku, ale pierwsze wypłaty mają ruszyć dopiero w lipcu. Tak odległy termin wprowadzenia renty wdowiej ma związek z tym, iż ZUS potrzebuje czasu na przygotowanie się do wypłaty świadczenia.

- W ocenie rządu pożądane jest, aby projekt wszedł w życie od 1 stycznia 2025 roku, z zastrzeżeniem, że nabycie prawa do korzystania ze świadczeń według reguły zbiegu i wypłata świadczeń na jej podstawie następowałyby od 1 lipca 2025 roku. Rozwiązanie to jest konieczne, aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz inne organy emerytalno-rentowe mogły odpowiednio przygotować się do wykonywania tego zadania - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Model kroczący renty wdowiej

Na podstawie aktualnych przepisów, wdowy i wdowcy mogą zachować swoją emeryturę, albo z niej zrezygnować i wybrać rentę rodzinną, która wynosi 85 procent świadczenia zmarłej osoby. Renta wdowia ma być dla seniorów bardziej korzystna. Przyjrzeliśmy się, ile w praktyce ma wynosić nowe świadczenie.

Projekt ustawy przewiduje, że wdowa lub wdowiec będą mogli zachować swoją emeryturę, a ponadto uzyskać dodatek wynoszący nawet 50 proc. renty rodzinnej. Świadczenie ma być wprowadzane w modelu kroczącym. Sprawdziliśmy, co to dokładnie oznacza.

Tak wzrośnie renta wdowia - znamy szczegóły

Wysokość renty rodzinnej ma rosnąć wraz z upływem czasu i docelowo osiągnąć aż 50 proc. renty rodzinnej, jednak początkowo świadczenie będzie niższe. Od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. drugie świadczenie ma wynosić 15 proc., natomiast od 1 stycznia 2027 r. będzie to 25 procent renty rodzinnej.

W pierwszym okresie funkcjonowania świadczenia wdowa lub wdowiec mogliby otrzymywać 100 proc. swojej emerytury i 15 proc. renty rodzinnej, a od 2027 roku byłoby to 25 proc. renty rodzinnej.

W drugim wariancie wdowa lub wdowiec pobieraliby rentę rodzinną i dodatkowo 15 lub 25 proc. swojej emerytury. Dopiero w 2028 roku Rada Ministrów podejmie decyzję, czy świadczenie zostanie podniesione.

Renta wdowia a kryterium dochodowe

Nie wszystkie osoby, które straciły współmałżonka, będą mogły skorzystać z nowego świadczenia. Projekt ustawy o rencie wdowiej zakłada pewne ograniczenia - rząd chce, aby świadczenie było wypłacane do limitu wynoszącego trzykrotność najniższej emerytury w Polsce. Ta po marcowej waloryzacji będzie wynosiła ok. 1900 złotych brutto, a zatem emerytura wraz z rentą rodzinną nie mogłaby przekroczyć 5700 złotych brutto.

To niejedyne ograniczenie, które ma zostać zapisane w ustawie. Wdowy i wdowcy prawo do renty rodzinnej będą mogli nabywać nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. To oznacza, że aby móc ubiegać się o rentę wdowią kobiety muszą mieć ukończone 55 lat, natomiast mężczyźni 60 lat.

Tyle wyniosą pierwsze wypłaty renty wdowiej

Wstępne prognozy polskiego rządu mówią o tym, iż w pierwszym roku funkcjonowania renta wdowia ma kosztować budżet państwa od 3,2 do 4,2 miliarda złotych. W 2026 roku wydatki na nowe świadczenia mają wynosić od 6,7 do 9 miliardów złotych, natomiast w 2027 roku świadczenie miałoby kosztować podatników od 11,9 do 15,8 miliardów złotych.

Mimo że pierwsze wypłaty renty wdowiej mają ruszyć dopiero w lipcu 2025 roku, postanowiliśmy sprawdzić już teraz, ile dzięki nowemu świadczeniu mogliby zyskać wdowy i wdowcy.

Takie przelewy mają dostać osoby po stracie współmałżonka - zobacz, ile wyniosą wypłaty - mamy wyliczenia renty wdowiej w dwóch wariantach - na poziomie 15 oraz 25 procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski