Mamy już sześć medali

Tadeusz Nadolski, PAP
Poniedziałek miał należeć do Marcina Dołęgi. Zawodnik Zawiszy był był wymieniany w gronie największych kandydatów do złotego medalu w podnoszeniu ciężarów.

Niestety, rywalizujący w wadze 105 kg Dołęga spalił trzy podejścia w rwaniu do 190 kg i odpadł z rywalizacji.

W tej samej wadze świetnie za to spisał się Bartłomiej Bonk. Urodzony w Więcborku, wychowanek MLKS Krajna Sepólno (obecnie Budowlani Opole) stanął na trzecim stopniu podium. Polak w dwuboju uzyskał 410 kg (190+220). Zwyciężył Oleksij Trochitij (Ukraina) - 412 kg (185+227).<!** reklama>

Wczoraj nie zawiódł także zapaśnik w stylu klasycznym, Damian Janikowski (Śląsk Wrocław), który w walce o brązowy medal w wadze 84 kg pokonał Francuza Melonina Noumonviego. To 25 krążek polskich zapaśników w historii igrzysk, którzy wywalczyli pięć złotych, dziewięć srebrnych i 11 brązowych.

W ten sposób w dorobku biało-czerwonych w Londynie jest już sześć medali.

Fatalnie wypadła tyczkarka Anna Rogowska, która nie zdołała pokonać swojej pierwszej wysokości - 4,45. Konkurs zakończyl się po zamknięciu tego wydania gazety.

Szok i niedowierzanie

Polscy siatkarze - będąc zdecydowanymi faworytami - przegrali w Londynie z Australią 1:3. To był ostatni mecz obu drużyn w grupie A turnieju olimpijskiego. Biało-czerwoni już wcześniej zapewnili sobie udział w środowym ćwierćfinale. Gdyby jednak wygrali 3:0 zajęliby pierwsze miejsce i w 1/4 finału trafili na Niemcy lub Serbię. A tak przyjdzie im rywalizować z Brazylią lub Rosją (pary zostaną rozlosowane). Zakładamy bowiem, że USA we wczorajszym wieczornym meczu pokona Tunezję. Zgodnie z regulaminem pary ćwierćfinałowe zostaną utworzone wg schematu: 1A - 4B, 4A - 1B, 2A - 2B/3B i 3A - 2B/3B. Losowanie odbyło się po północy z poniedziałku na wtorek.

4Polska - Australia 1:3 (21:25, 22:25, 25:18, 22:25). Polska: Żygadło, Możdżonek, Kurek, Bartman, Nowakowski, Winiarski, Ignaczak (libero) oraz Zagumny, Kosok, Kubiak, Ruciak, Jarosz.

Pozostałe mecze w grupie A: Włochy - Bułgaria 0:3, Wielka Brytania - Argentyna 0:3.

1. Bułgaria 5 12 13-4

2. Polska 5 9 11-7

3. Argentyna 5 9 10-7

4. Włochy 5 8 10-9

5. Australia 5 7 8-10

6. Wielka Brytania 5 0 0-15

Grupa B: Rosja - Serbia 3:0. USA - Tunezja i Brazylia - Niemcy zakończyły się po zamknięciu tego wydania naszej gazety.

Z innych aren

4Lekka atletyka. Mistrz Europy z Barcelony (2010) Marcin Lewandowski pobiegnie jednak w półfinale biegu na 800 m. Zawodnik SL WKS Zawisza Bydgoszcz awansował do niego po dyskwalifikacji Kuwejtczyka Mohammeda Al-Azemiego. Polski sztab wniósł protest, który został uwzględniony.

Bieg Polaka był od początku bardzo nerwowy. Zaraz po starcie został odepchnięty i o mało nie upadł. Na 600. metrze podcięto go, co całkowicie Lewandowskiego wybiło z rytmu i bieg ukończył na szóstej pozycji z czasem 1.47,64. Półfinał odbędzie się dziś. Wystąpi w nim również drugi z reprezentantów biało-czerwonych Adam Kszczot (RKS Łódź), który w swojej serii zajął trzecie miejsce. Brązowy medalista mistrzostw Europy z Barcelony (2010) uzyskał wynik 1.45,99.

Z trzech reprezentantów Polski awans do dzisiejszego finału konkursu rzutu dyskiem uzyskał jedynie Piotr Małachowski (64,65). Robert Urbanek (59,56) i Przemysław Czajkowski (61,08) odpadli w eliminacjach. Renata Pliś (MKL Maraton Świnoujście) nie awansowała do środowego półfinału biegu na 1500 m igrzysk w Londynie.

4Żeglarstwo. Łukasz Przybytek (DKŻ Dobrzyń) i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) zajęli 13. miejsce w klasie 49er w żeglarskich regatach olimpijskich w Weymouth i nie awansowali do finałowej dziesiątki.

4Zapasy (styl klasyczny). Łukasz Banak (Śląsk Wrocław) zajął dziesiąte miejsce w wadze 120 kg.

4Siatkówka plażowa. Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel w ćwierćfinale turnieju przegrali 1:2 z Brazylijczykami Alisonem Ceruttim i Emanuelem Rego.