Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamut z egipskiego grobowca

Redakcja
Wymarły 12 tysięcy lat temu, jednak ich karłowata odmiana żyła jeszcze w epoce starożytnego Egiptu. I właśnie w staroegipskim grobie dokonano sensacyjnego odkrycia: obraz przedstawiający mamuta.

Wymarły 12 tysięcy lat temu, jednak ich karłowata odmiana żyła jeszcze w epoce starożytnego Egiptu. I właśnie w staroegipskim grobie dokonano sensacyjnego odkrycia: obraz przedstawiający mamuta.

<!** Image 2 alt="Image 166879" sub="Malowidło w grobowcu wezyra Rechmire, przedstawiające mamuta karłowatego prowadzonego przez syryjskich kupców">Przed laty w Egipcie, w Szeich Abd el-Gurna w Tebach Zachodnich, odkryto grobowiec Rechmire. Rechmire był wezyrem faraonów Totmesa III (1458-1425 p.n.e.) i Amenhotepa II (1425-1397 p.n.e.). Wezyr w tamtej epoce był odpowiednikiem dzisiejszego premiera, tyle że mianował go faraon. Rechmire był postacią znaczącą, bo przez dziesiątki lat utrzymał władzę mimo zmian na tronie. Dziś wezyr Rechmire mógłby być zajmującym tematem wyłącznie dla egiptologów, gdyby nie jedno z malowideł zachowanych na ścianach jego grobowca. Wśród przedstawionych tam wielu postaci ludzi i zwierząt znajduje się stworzenie przypominające wyglądem mamuta karłowatego.

To nie jest młody słoń!

Jako pierwszy zwrócił uwagę na to malowidło egiptolog dr Baruch Rosen. W 1994 roku na łamach naukowego czasopisma „Nature” dr Rosen opublikował artykuł, w którym wspomniał o namalowanym na ścianie grobowca Rechmire małym, sięgającym ludziom do pasa włochatym słoniu z dużymi kłami. Zwierzę to było prowadzone przez syryjskich kupców, składających hołd faraonowi. Jak wspomniał dr Rosen, w starożytnym Egipcie znano zarówno słonie afrykańskie (Loxodonta), jak też słonie azjatyckie (Elephas maximus). Słoń Rechmire jednak nie przypomina żadnego z tych gatunków.

Malowidłem zagadkowego zwierzęcia z grobowca Rechmire zajął się po latach Darren Naish, popularyzator nauki i paleozoolog z University of Portsmouth w Wielkiej Brytanii. W swej analizie, przedstawionej 19 stycznia tego roku, Naish stwierdził wprost, że małe słoniopodobne zwierzę jest pokryte włosem, ma z tyłu głowy charakterystyczną wypukłość, a do tego solidne kły.

<!** reklama>

- Nie ma mowy, by to był wizerunek młodego słonia afrykańskiego czy azjatyckiego - stwierdza Darren Naish. - Jedynym sensownym wyjaśnieniem jest to, że w grobowcu Rechmire sportretowano mamuta karłowatego. Nasuwa się jednak pytanie, co starożytni Egipcjanie mogli mieć wspólnego z karłowatymi mamutami? Jeśli to prawda, niosłoby to radykalne skutki. Oznaczałoby to, że starożytni Egipcjanie mieli stosunki handlowe nawet z ludami zamieszkującymi daleką Syberię oraz że w tak dawnej epoce potrafiono przetransportować na tak wielką odległość żywego mamuta.

Czy taka hipoteza ma sens? Ma, jeśli wykluczy się transport mamuta z wybrzeży Kalifornii, gdzie mamuty karłowate żyły jeszcze 6 tys. lat temu. Ale na syberyjskiej Wyspie Wrangla takie zwierzęta istniały zaledwie 300 lat przed czasami Rechmire. Ponieważ wiedza ta opiera się na nielicznych znaleziskach, można przyjąć, że mamuty żyły tam również kilkaset lat później. Poza tym eksperci ustalili, że szlaki handlowe w czasach starożytnych obejmowały ogromne terytoria, od Chin, po Europę Wschodnią.

Mamut karłowaty jako ciekawostka przyrodnicza mógł wzbudzić sensację na dworze faraona, więc stanowił atrakcyjny dar. Tym bardziej że Egipcjanom były dobrze znane słonie. Wersja słonia metrowego wzrostu, do tego porośniętego futrem, mogła być uznana za nie lada atrakcję. Nie bez znaczenia jest tu ustalenie egiptologów, że domniemanego mamuta karłowatego prowadzą kupcy z Syrii. To wskazówka, że zwierzę faktycznie przyjechało do Egiptu z daleka i było towarem, jak byśmy to dziś określili, w obrocie handlowym.

Trafił tu z Malty?

Mamut karłowaty mógł jednak trafić na dwór faraona z bliższego miejsca. Naukowcy ustalili, że na wielu wyspach Morza Śródziemnego, na przykład na Malcie, jeszcze kilkanaście tysięcy lat temu żyły karłowate słonie. Takie zwierzęta na greckiej wyspie Tilos, pomiędzy Rodos i Kos, żyły jeszcze 4 tys. 300 lat temu!

Zagadka malowidła z grobowca wezyra Rechmire, premiera faraonów, może zostać rozwiązana. O ile, co sugeruje Darren Naish, kolejne badania dowiodą, że karłowate słonie z takich wysp, jak Tilos, były w istocie mamutami karłowatymi. Takie ustalenie postawi jednak na głowie oficjalną wiedzę i przyzna rację kryptozoologom, którzy od dawna stawiają taką hipotezę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!