Niezwykłe wiersze i abstrakcyjna w dużej części twórczość malarska zostaną przedstawione gościom bydgoskiej Galerii Autorskiej Jana Kai i Jacka Solińskiego.
<!** Image 2 align=right alt="Image 45499" sub="Prace jednego z bohaterów wieczoru w Galerii Autorskiej, Wojciecha Nadratowskiego">Dwaj twórcy i dwie wizje świata, różne sposoby postrzegania rzeczywistości i odrębne formy wyrażania siebie przez sztukę skonfrontowane zostaną w czwartek 22 lutego o godzinie 18 w galerii przy ulicy Chocimskiej 5 w Bydgoszczy.
Pierwszym artystą, którego twórczość można będzie poznać w najbliższy czwartek, jest Sławomir Kuczkowski. Pochodzący z Gniezna poeta jest między innymi założycielem tamtejszego Teatru Wizji „Czerwona Główka”, z którym związany jest od ponad dziesięciu lat. To tam wycisza się, realizując działania przestrzenne o charakterze medytacyjnym. Uczestnik inicjatyw kulturalnych gnieźnieńskiego stowarzyszenia „Konfraternia Teatralna”, zadebiutował w 1993 roku w czasopiśmie kulturalnym „Topos”. Dziś jest autorem wielu wierszy i audycji radiowych.
<!** reklama left>„Jestem przekonany o hierarchiczności rzeczywistości, w której żyję. Jest wysokość i jest niskość. Jest wzniosłość i jest poniżenie. Można wzlecieć na szczyty człowieczeństwa lub upaść w duchową nędzę, marność i błazenadę” - powiedział. Jeden z przyjaciół nazwał go portierem pana Boga. Porównanie wzięło się stąd, że artysta naprawdę pracuje w portierni, a jeśli chodzi o poezję, uważa, że „prawdziwa sztuka powinna zmierzać w stronę modlitwy, powinna być jej bliska”.
Wojciech Nadratowski z kolei pochodzi z Wąbrzeźna. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy.
<!** Image 3 align=right alt="Image 45499" >Jest malarzem, który na swym koncie ma już kilkanaście wystaw indywidualnych i udział w kilku wystawach zbiorowych.
„W malarstwie Wojciecha Nadratowskiego kolejność rzeczy ważnych i tych z pozoru błahych często bywa zmieniana. Osobliwy porządek przenikających się struktur materii, przedmiotów i przestrzeni tworzy środowisko na pozór bliskie nam i dobrze znane. Jednocześnie obrazy te prowokują do postawienia sobie pytania: Dlaczego tu jest tak, skoro przyzwyczailiśmy się, że w rzeczywistości jest inaczej?” pisze o twórcy Jacek Soliński, właściciel Galerii Autorskiej, w której pokazane zostaną prace.
Czwartek 22 lutego godz. 18, galeria przy ulicy Chocimskiej 5 w Bydgoszczy.