
Nie tylko brak okien wyróżnia ten wysokościowiec. Jest to też jeden z najbezpieczniejszych budynków w Stanach Zjednoczonych – dzięki własnemu zaopatrzeniu w wodę i gaz budowla jest samowystarczalna. Szacuje się też, że mogłaby przez dwa tygodnie po eksplozji atomowej chronić osoby znajdujące się w środku przed szkodliwymi skutkami opadu radioaktywnego.
Licencja
Kto powiedział, że wieżowiec musi stać pionowo? Architekci z pracowni Safdie Architects postanowili stworzyć budynek inny niż wszystkie i zaprojektowali tę 300-metrową konstrukcję, która łączy szczyty czterech tradycyjnych drapaczy chmur. Budowany 250 metrów nad ziemią obiekt powstaje obecnie w chińskim Chongqing.
The Crystal – poziomy drapacz chmur
Co The Crystal będzie oferował poza zapierającym dech w piersiach widokiem? Między innymi ścieżkę spacerową w przestworzach, nowoczesny basen typu infinity, galerię sztuki, liczne restauracje oraz ogród z drzewami. Cały kompleks biurowo-mieszkalnych wieżowców wraz z The Crystal ma zostać ukończony jeszcze w 2019 r.

Kingdom Centre – wieżowiec z przerwą w środku
Ciekawy kształt tego 302-metrowego drapacza chmur w Arabii Saudyjskiej wybrano, żeby w sprytny sposób obejść przepisy. Lokalne prawo zakazuje budowy obiektów wyższych niż 30 pięter, jednak duża przerwa w środku konstrukcji sprawiła, że części budynku po obu jej stronach nie liczą się jako pełnoprawne piętra. Pozwoliło to zbudować gmach wysoki na 99 pięter.
Licencja