Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łukasz Schreiber: Ustawa blokująca możliwość fuzji szpitali jak najbardziej dotyczy też UMK

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Parlamentarzyści z Bydgoszczy czekają na odpowiedź ministra zdrowia w sprawie planów UMK dotyczących połączenia na szczeblu administracji dwóch bydgoskich szpitali (na zdj. szpital Biziela w Bydgoszczy)
Parlamentarzyści z Bydgoszczy czekają na odpowiedź ministra zdrowia w sprawie planów UMK dotyczących połączenia na szczeblu administracji dwóch bydgoskich szpitali (na zdj. szpital Biziela w Bydgoszczy) Archiwum Polskapress
Minister Schreiber spotkał się z szefem resortu zdrowia w sprawie planów UMK dotyczących połączenia administracji bydgoskich szpitali uniwersyteckich.

- Zablokowaliśmy ustawowo możliwość zmiany, restrukturyzacji w szpitalach uniwersyteckich w Bydgoszczy, których chcą dokonać władze toruńskiej uczelni - mówi minister Łukasz Schreiber wspominając o nowelizacji ustawy o medycynie laboratoryjnej przyjętej w październiku w Sejmie.

Zobacz wideo: Na pamiątkę złamania szyfru Enigmy obchodziliśmy Dzień Kryptologii

od 16 lat

Ten akt prawny wyklucza możliwość dokonywania fuzji szpitali uniwersyteckich oraz ich likwidacji bez uzyskania zgody ministrów kierujących resortami zdrowia i nauki.

W piątek Schreiber uczestniczył z posłem Tomaszem Latosem z Bydgoszczy w spotkaniu z ministrem zdrowia, Adamem Niedzielskim i szefem resortu edukacji i nauki, Przemysławem Czarnkiem. Na ręce ministra Niedzielskiego trafiło pismo, w którym parlamentarzyści pytają o sprawę bydgoskich szpitali Jurasza i Biziela.

To Cię może też zainteresować

Plany częściowej konsolidacji szpitali

Przypomnijmy, że w styczniu rada Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przyjęła pozytywną opinię dotyczącą konsolidacji szpitala im. Biziela oraz im. Jurasza w Bydgoszczy na poziomie administracyjnym. Lecznicami miałby kierować wspólny dla obu jednostek dyrektor. Powstałoby Uniwersyteckie Centrum Kliniczne UMK. Uczelnia tłumaczy taki zamiar względami ekonomicznymi, jednak od kiedy tylko zaczęto mówić o planach UMK (wcześniej informowano o pełnej konsolidacji szpitali), pracownicy lecznicy im. dra Biziela przystąpili do protestów.

Jak zapowiadał rzecznik UMK, prof. Marcin Czyżniewski, rektor Andrzej Sokala miałby podjąć decyzję w sprawie zmian administracyjnych dotyczących bydgoskich lecznic jeszcze przed końcem miesiąca. - Oczywiście analizujemy sytuację prawną i wydaje się, że rzeczona ustawa nas nie obowiązuje, bo odnosi się do uczelni medycznych, a my taką nie jesteśmy - prof. Czyżniewski odniósł się krótko w rozmowie telefonicznej z "Gazetą Pomorską".

Wciąż czekamy na odpowiedzi ze strony uczelni na temat zmian, jakie niosłaby częściowa fuzja szpitali dla personelu i pacjentów.

- Ustawa jak najbardziej dotyczy UMK. Tu wykładnia jest jednoznaczna - komentuje minister Schreiber. - Pan rzecznik takie tezy formułuje, ale są one wbrew prawu.

Poseł Tomasz Latos, szef sejmowej komisji zdrowia opinię Rady CM UMK ocenia krytycznie: - Mamy kolejny raz przykład, gdzie władza rektorska w sposób absolutny podejmuje wszystkie decyzje. Mieliśmy to samo dwie dekady temu przy likwidacji Akademii Medycznej, mamy teraz - mówi Latos.

Poseł PiS-u ponadto przyznaje: - Rektor przy wsparciu Rady CM szuka sposobu obejścia ustawy o braku zgody na konsolidację. Bo, przecież, jak to jest tłumaczone, mowa jest "tylko o konsolidacji dyrekcji", ale mogę sobie wyobrazić, że dyrektor dwóch szpitali może uznać, iż oto w jednym szpitalu można ograniczać liczbę łóżek, w klinice "X", a w drugim szpitalu w tej samej klinice zwiększać liczbę przyjęć. To próba zagrania na nosie większości parlamentarnej, ale też obu ministrom, którzy wstępnie wyrażali zaniepokojenie tymi działaniami. Pan rektor uważa, że może się nikim i niczym nie przejmować.

Łukasz Schreiber powołuje się na opinię prawną dotyczącą interpretacji i zastosowania zapisów ustawy o medycynie laboratoryjnej.

"Użyte w poprawce regulacje odnoszące się do ograniczeń dotyczących utworzenia, likwidacji, połączenia, przekształcenia oraz zmiany samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, dla którego podmiotem tworzącym jest samodzielny zakład leczniczy - czytamy w notatce dotyczącej zastosowania noweli ustawy z października 2022 roku - zostały określone w oparciu o sposób ukształtowania obowiązujących przepisów ustawy o działalności leczniczej."

I dalej: "Ustawa o działalności leczniczej, do której wprowadzono poprawkę, nie zawiera definicji uczelni medycznej. Z tego również względu w poprawce takiej definicji również nie sformułowano bowiem celem poprawki było wprowadzenie ww. ograniczeń, a nie ingerencja w dotychczasowy aparat pojęciowy obowiązującej ustawy. Ustalenie rozumienia tego określenia następuje bowiem na podstawie innych przepisów tej ustawy."

"Z powyższego wynika, że przez podmioty tworzące będące uczelniami medycznymi w odniesieniu do utworzenia, likwidacji, połączenia, przekształcenia oraz zmiany podmiotu tworzącego samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej, w tym w odniesieniu do ograniczeń w zakresie tych czynności, należy rozumieć 3 kategorie podmiotów:

  • 1) publiczne uczelnie medyczne;
  • 2) publiczne uczelnie prowadzące działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych;
  • 3) Centra Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Łukasz Schreiber: Ustawa blokująca możliwość fuzji szpitali jak najbardziej dotyczy też UMK - Gazeta Pomorska