Chodzi o kamienicę w ścisłym centrum Bydgoszczy. - W centrum zainteresowania jednak nie jesteśmy - uważają lokatorzy. I opowiadają, że pod koniec wiosny 2018 roku, w czerwcu, grupą wystąpili o wykup zajmowanych obecnie mieszkań komunalnych. - We wskazanym terminie musieliśmy stawić się w Administracji Domów Miejskich i złożyć wnioski. Gdybyśmy nie przyszli w komplecie, nasze starania byłyby nadaremne. Tak bowiem wskazują przepisy: albo wszyscy najemcy danego budynku deklarują chęć wykupu, albo nikt.
Przedwczesna radość
W kamienicy znajduje się 7 mieszkań (kolejnym jest zdewastowany lokal, przeznaczony na strych). Jest też oficyna, a w niej - jeszcze 4 mieszkania, w tym połowa to komunalne, a druga połowa - socjalne, czyli o obniżonym standardzie.
Stawili się więc całą jedenastką. Myśleli, że sprawa wykupu nie będzie się ciągnęła miesiącami. Już zaczęli się cieszyć. - Przywykliśmy do tej okolicy. Od lat tutaj żyjemy, a wreszcie żylibyśmy na swoim. Co więcej: mamy szansę wykupić mieszkania za 10 procent wartości - dodają.
Przykładowo: 80-metrowe mieszkanie warte jakieś 290 tysięcy złotych, zainteresowani (oczywiście uprawnieni) mogliby dostać za 29 tysięcy.
Po wykupie lokali, zawiązaliby wspólnotę. Na razie dbają o własne mieszkania, a gdyby zaczęła działać wspólnota mieszkaniowa, dbaliby również o części wspólne budynku. Administracja miałaby jeden obowiązek mniej.
Próba cierpliwości
Okazuje się, że ucieszyli się za szybko. - Od momentu złożenia wniosków sprawa stoi - twierdzą. - Nawet nie wiemy, dlaczego. Gdy chodzimy do ADM, żadnych konkretnych wyjaśnień nie otrzymujemy.
Lokatorzy podejrzewają, iż chodzi o pustostany. - W kamienicy są puste lokale i być może są nieuregulowane sprawy, ich dotyczące.
Gmina przedstawia najemcom wyjaśnienia. - Rzeczywiście, w czerwcu 2018 roku wpłynęły wnioski o wykupy lokali najemców tej nieruchomości. W jej skład wchodzą trzy budynki mieszkalne: frontowy wraz z dwiema oficynami - tłumaczy Magdalena Marszałek, rzecznik ADM. - Zgodnie z przepisami, przy dokonywaniu wyceny bierze się pod uwagę nakłady poniesione na przestrzeni ostatnich 10 lat. Jeżeli są one mniejsze niż 5 tysięcy złotych, nie wpływają na obniżkę. Jeżeli jednak są wyższe, wtedy wartość bonifikaty proporcjonalnie się zmniejsza.
Bonifikaty dla najemców
Dalej: - W tym przypadku, z uwagi na fakt, że ponoszone nakłady remontowe były inne w poszczególnych budynkach, kwota bonifikat dla najemców różniłaby się, pomimo tego, że po wykupie ostatecznie wszyscy utworzyliby jedną wspólnotę mieszkaniową. Niejednoznaczna interpretacja przepisów w tym zakresie spowodowała, że weryfikacja wniosków się wydłużyła.
ADM przygotuje odpowiednio dwa warianty wycen. - Z uwzględnieniem i bez uwzględnienia poniesionych nakładów dla poszczególnych lokali, a ostateczną decyzję w tej sprawie, po analizie prawnej, podejmie właściciel - kończy pani rzecznik.
Emerytury dla matek. Sprawdź, o co w tym chodzi!
