https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Literacka uczta w pałacu w Kobylinkach

Renata Napierkowska
Uczestnicy spotkań literackich biorą udział w warsztatach, prezentują swoją twórczość i wygrywają nagrody w konkursach. Przez kilka dni gmina Kruszwica jest stolicą poetyckich doznań i wzruszeń.

Uczestnicy spotkań literackich biorą udział w warsztatach,  prezentują swoją twórczość i wygrywają nagrody w konkursach. Przez kilka kolejnych dni gmina Kruszwica jest stolicą poetyckich doznań i wzruszeń.<!** Image 2 align=none alt="Image 220093" sub="Uczestnicy ubiegłorocznych spotkań literackich w Kobylnikach i Kruszwicy brali udział w warsztatach, a wieczory spędzali przy muzyce i poezji / Fot. Jarosław Hejenkowski">

Od dwóch dni w Kruszwicy goszczą poeci i miłośnicy liryki i wspólnie biorą udział w literackiej uczcie.

- Po raz 25 organizujemy Ogólnopolskie Literackie Spotkania Pokoleń. Otwarcie imprezy nastąpiło w pięknej scenerii Pałacu w Kobylnikach i tam właśnie odbywa się najwięcej spotkań i warsztatów - informuje Krystyna Wulert z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Bydgoszczy i jednocześnie koordynator spotkań literackich.<!** Image 3 align=none alt="Image 220094" sub="Fot. Jarosław Hejenkowski">

W tym roku impreza trwa cztery dni. Miłośnicy poezji i poeci z całej Polski spotkali się w Pałacu w Kobylnikach w czwartek o godzinie 18. Podczas inauguracji nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu poetyckiego i wręczenie nagród, promocja almanachu poetyckiego, wystawa prac autorstwa Renaty Barczak-Meller i recital Dariusza Kosmalskiego. Ogłoszony został też konkurs na fraszkę. Dziś rano uczestnicy odwiedzili miasto Piasta i Popiela, gdzie spotkali się z dziećmi i młodzieżą na spotkaniach poetyckich w szkołach i przedszkolach. Po południu już na terenie pałacu w Kobylnikach odbywają się warsztaty, które prowadzą: poetka i publicystka Dorota Rys oraz krytyk literacki i poeta Leszek Żuliński. Wieczorem natomiast wszyscy spotkają się pod Mysią Wieżą, na Nocy pod Gwiazdami na koncercie Zespołu Reprezentacyjnego. W sobotę, oprócz udziału w warsztatach, będzie można wysłuchać wykładu Janiny Sikorskiej, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu pt. „Przybyszewski raz jeszcze”, a wieczorem rozstrzygnięty zostanie konkurs na najlepszą fraszkę. W niedzielę spotkania poetów zakończą się, rano jednak będą mogli skorzystać z indywidualnych konsultacji Andrzeja Antczaka, instruktora teatralnego z Inowrocławia. Patronat medialny nad imprezą od lat sprawuje „Express Bydgoski”.

WARTO WIEDZIEĆ

  • Krystyna Wulert sprawuje opiekę nad poetami z regionu kujawsko-pomorskiego. W ramach klubu Poetycko-Wydawniczego „Arkona” prowadzi comiesięczne spotkania poetyckie, organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sztuki. Jest koordynatorką „Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń”. Kwalifikacją do udziału w poetyckiej imprezie jest konkurs, którego pokłosiem jest almanach poetycki zawierający wiersze osób nagrodzonych i wyróżnionych. Krystyna Wulert ajmuje się również organizacją warsztatów poetyckich i recytatorskich dla poetów, udziela indywidualnych konsultacji. Jest jurorką konkursów recytatorskich i teatralnych. Prezentuje teksty poetyckie podczas różnych spotkań i uroczystości.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
SławomirSzeliga
... byłem na koncercie Zespołu Reprezentacyjnego. Z powodu kapryśnej pogody nie odbył się "pod gwiazdami". Zmiana miejsca nie wpłynęła na emocje widzów - miłośników poezji śpiewanej.

Zarówno Jarosław Gugała, jak i Filip Łobodziński doskonale komunikowali się z widownią. Mimo 30 lat, które upłynęły od założenia grupy, są nadal w świetnej, "muzycznej" formie.

W repertuarze koncertu znalazły się głównie utwory zaczerpnięte z twórczości Lluisa Llacha, Georgesa Brassensa i Jaromira Nohavicy, ale nie zabrakło również "Czasów nowych" Boba Dylana czy piosenek sefardyjskich. Muzyczną ucztę rozpoczął kultowy "Król"; potem była "Dzielna Margot", "Testament", "Kumple to grunt" i inne utwory...
... a na bis - "Maja".

* * * * *

Kto nie był - niech żałuje!

* * * * *

Członkowie zespołu byli "pod wrażeniem" konferansjerki, która z dużą starannością przypomniała szczegóły z życia muzyków. Filmowe role Filipa Łobodzińskiego będą zawsze przypominać mi czasy, gdy razem z Karioką, Filipkiem, Cegiełką, Cyganem i Julkiem - Puchatkiem "stawialiśmy na Tolka Banana", a Poldek z Dudusiem podróżowali "za jeden uśmiech" :)

* * * * *

"Słuchajcie mnie wy, jakikolwiek wasz los
Oto fala nadciąga, zaleje ten ląd
Więc zrozumcie - to koniec, potop zmiecie was stąd
Jeśli chcecie ocalić głowy -
Lepiej uczcie się pływać po pójdziecie na dno
Oto czasy nadchodzą nowe

Słuchajcie prorocy z gazet i biur
Nie będzie pożytku już z waszych piór
Rzućcie je - taka szansa nie powtórzy się znów ...
Nie szafujcie już swoim słowem
Kto dziś przegrał jutro odniesie triumf
Oto czasy nadchodzą nowe

Słuchajcie posłowie - uciszcie swój chór
I nie tarasujcie już drzwi ani dróg
Bo kto stoi w miejscu ten poczuje ból
Wszystko jest do bitwy gotowe
I polecą wam szyby i się skruszy wasz mur
Oto czasy nadchodzą nowe

Słuchajcie rodzice - przemija wasz czas
Dajcie porwać się albo jesteście bez szans
Synowie i córki nie słuchają już was
Świat nie myśli już jednakowo
Potępiacie to czego nie pojmiecie i tak
Oto czasy nadchodzą nowe

Już znak został dany, już nowy ma sens
Wzwyż pofrunie ten, co dziś leży jak śmieć
Z tyłu zostanie ten, co dziś szybko mknie
Bo dawny ład staje na głowie
Będzie ostatni ten co dziś pierwszy jest
Oto czasy nachodzą nowe"

CZASY NOWE /The Times They Are a-Changin/
Tekst: Bob Dylan
Muzyka: Bob Dylan
Tłumaczenie: Filip Łobodziński
Wykonanie: Zespół Reprezentacyjny
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski