Za wprowadzeniem reformy oświaty głosowało 230 posłów. 199 było przeciwnych. Pięciu wstrzymało się od głosu. Uchwalona w środę wieczorem ustawa zakłada, że struktura szkół zostanie zmieniona. W Kujawsko-Pomorskiem oznacza to likwidację około 400 gimnazjów.
- Najczarniejsza noc dla polskiej edukacji. Fundują uczniom powrót do szkoły z PRL-u - na Twitterze na gorąco komentowała była minister edukacji Krystyna Szumilas.
Likwidację gimnazjów skomentował także poseł Nowoczesnej Michał Stasiński.
Opozycja - PO, Nowoczesna i PSL - wnioskowały o całkowite odrzucenie projektu ustawy. Sejm nie wziął pod uwagę też poprawek PO i PSL, które zakładały zachowanie obecnej struktury szkół.
Reforma oświaty zakłada powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum oraz powołanie dwustopniowych szkół branżowych, które mają zastąpić zasadnicze szkoły zawodowe. Gimnazja mają zostać zlikwidowane.
Reforma ma się rozpocząć już we wrześniu 2017 r. Wtedy uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę 6 szkoły podstawowej przejdą do 7 klasy szkoły podstawowej, a nie do gimnazjum. Od września 2019 naukę w gimnazjach zakończy ostatni rocznik uczniów. Szkoły przestaną istnieć.
Sprawdź: TOP 13 ZMIAN W EDUKACJI. Co nas czeka w szkołach od września 2017 r.
Dziś ustawą w ekspresowym tempie zajmie się Senat.