Do tego wydarzenia młodzież z bydgoskiej "Trójki" przygotowywała się od dawna.
- Sympozjum było efektem wielomiesięcznej pracy uczniów klasy II B o profilu humanistycznym - mówi Joanna Bednarz-Krężel, nauczycielka języka polskiego pod okiem, której młodzież przygotowywała referaty na temat wolności. - Uczniowie wykazali się dużą wiedzą. W ich wystąpieniach nie zabrakło nawiązania do twórczości polskich romantyków, w tym patrona naszej szkoły - Adama Mickiewicza. Uczniowie udowodnili, że walka o wolność Polski toczyła się już wcześniej, nie tylko na frontach, lecz także słowem, piórem i pędzlem. Pokazali, że pisarze i poeci zagrzewali naród do walki, analizowali losy powstań, dociekali błędów i starali się podnosić Polaków na duchu. Ojczyzna stała się najważniejszą wartością, dla której trzeba było żyć, tworzyć i umierać.
Pomysł zorganizowania sympozjum chwalą sami uczniowie.
- My młodzi od czasu do czasu potrzebujemy dla przełamania szkolnej rutyny nowych, atrakcyjnych form przekazywania wiedzy - mówi Natalia Barczak, uczennica III LO. - A sympozjum daje taką możliwość, bo zamiast tylko słuchać wykładu, to uczniowie sami stają się prelegentami.
- Udział w sympozjum był dla mnie nowym doświadczeniem – mówi Maja Ostrowska, uczennica klasy II B. - Cieszę się, że mogłam sprawdzić swoje umiejętności w zakresie organizacji takiego wydarzenia i pokazać się przed szerszą publicznością.
Podczas odczytu prac młodzież zaprezentowała też utwory własne, napisane specjalnie na czwartkowe spotkanie. Była to ich własna refleksja na temat współczesnej definicji wolności. Nie zabrakło też występów wokalnych i elementów rekonstrukcji historycznej. Odbyła się także debata oksfordzka zatytułowana „Bydgoszcz po powrocie do Macierzy wykorzystała swój potencjał”.
W czasie czwartkowego sympozjum, które zorganizowano w sali sesyjnej ratusza, rozstrzygnięto konkurs miejski na prezentację multimedialną „100-lecie powrotu Bydgoszczy do Macierzy”. Nadesłano na niego prawie 20 prac przygotowanych przez uczniów bydgoskich liceów i szkół podstawowych. Poziom był tak wysoki, że przyznano ex aequo trzy pierwsze miejsca. Zajęły je: Amelia Marcinkowska (SP nr 30), Dominika Czarnecka (SP nr 26), Jagoda Chaberska (V LO). Wyróżnienie otrzymała Eliza Jaśkowiak (SP nr 16).
Sympozjum odbyło się pod patronatem honorowym Rafała Bruskiego, prezydenta Bydgoszczy, Moniki Matowskiej-Gulczyńskiej, przewodniczącej Rady Miasta Bydgoszczy oraz Młodzieżowej Rada Miasta Bydgoszczy.
