Prawie setka kobiet przybyła do inowrocławskiego szpitala na badania mammograficzne lub cytologiczne. To i tak dużo, bo zwykle liczba pacjentek nie przekracza dziesięciu dziennie.
<!** Image 2 align=right alt="Image 78489" sub="Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia, szpitale i przychodnie włączyły się w prozdrowotną akcję. W sobotę do przeprowadzenia badań profilaktycznych namawiali także pracownicy inowrocławskich aptek Fot. Renata Napierkowska">Tegoroczny Dzień Kobiet przebiegał pod hasłem: „8 marca - Dzień Zdrowych Kobiet”. Do skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych namawiały panie Narodowy Fundusz Zdrowia, przychodnie, a nawet apteki.
Dyrekcja inowrocławskiego szpitala postanowiła umożliwić skorzystanie z badań profilaktycznych w kierunku raka szyjki macicy oraz piersi wszystkim chętnym mieszkankom powiatu inowrocławskiego.
- Muszę przyznać, że frekwencja w gabinecie ginekologicznym oraz pracowni mammograficznej była dość wysoka. Z każdego rodzaju badań skorzystało ponad 40 kobiet - szacuje naczelny lekarz szpitala, doktor Andrzej Nowakowski.
Równolegle w szpitalu odbywały się prelekcje na temat epidemiologii i profilaktyki raka piersi oraz szyjki macicy. Niestety, nikt poza pracownikami szpitala nie kwapił się, by dowiedzieć się czegoś więcej na temat chorób nowotworowych. Zdaniem specjalistów, takie akcje mają jednak sens.
<!** reklama>- Przy tak lichym poziomie kultury zdrowotnej w Polsce, trzeba wykorzystać każdą możliwość propagowania badań profilaktycznych. Zgłaszają się do nas pacjentki, które przez parędziesiąt lat nie były z wizytą u ginekologa. Niektóre były badane, gdy rodziły ostatnie dziecko, a ich potomstwo jest teraz dorosłe - mówi ordynator oddziału ginekologii i położnictwa w inowrocławskiej lecznicy, doktor Marek Styga. Gros kobiet do lekarza przychodzi dopiero wtedy, gdy pojawiają się przykre dolegliwości, a choroba jest już w zaawansowanym stadium. Zdaniem lekarzy, takie akcje, jak sobotnia, nie zwiększają liczby przebadanych pacjentek, jednak sprawiają, że coraz więcej osób dowiaduje się o bezpłatnych badaniach i o tym, że wcześnie wykryte zmiany nowotworowe dają możliwość całkowitego wyleczenia.