https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lepiej w szpitalu

Hanna Walenczykowska
Z prof. dr. hab. med. Mariuszem Dubielem, pełniącym obowiązki ordynatora Oddziału Ginekologii, Położnictwa i Patologii Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy, rozmawiała Hanna Walenczykowska.

Z prof. dr. hab. med. Mariuszem Dubielem, pełniącym obowiązki ordynatora Oddziału Ginekologii, Położnictwa i Patologii Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy, rozmawiała Hanna Walenczykowska.

Coraz więcej kobiet marzy o tym, by ich dziecko przyszło na świat w rodzinnym domu i świadomie rezygnują z pobytu w szpitalu. Co przy przygotowywaniu się do takiego porodu jest istotne?

<!** Image 2 alt="Image 170111" sub="- Pierwszą i najważniejszą sprawą jest zapewnienie bezpieczeństwa rodzącej kobiecie i jej dziecku - mówi prof. Mariusz Dubiel
Fot. Tadeusz Pawłowski">

Pierwszą i najważniejszą sprawą jest zapewnienie bezpieczeństwa rodzącej kobiecie i jej dziecku. Zdarza się, że nagle poród z zupełnie fizjologicznego przeradza się w poród patologiczny. W takich przypadkach niezbędne jest zapewnienie szybkiego transportu do szpitala. Na przykład po to, by móc przeprowadzić cesarskie cięcie.

Nie zawsze to jest możliwe, prawda? Zatłoczone ulice, za mało karetek...

Tak, wszyscy wiemy, że na karetkę się czeka. Czasami zbyt długo.

<!** reklama>

Czy Polki, Pańskim zdaniem, decydując się na poród w domu podtrzymują tradycję?

Nie. W Polsce nie ma tradycji rodzenia w domu.

Czy mogą się pojawić jeszcze inne kłopoty, na przykład organizacyjne?

Zapewne pojawiłby się problem z tym, kto taki domowy poród powinien odebrać: położnik ginekolog czy może lekarz rodzinny. Poza tym, do porodu należałoby zabrać ze sobą pełne wyposażenie. Nie wystarczy przecież mieć tylko nożyczki i miskę z ciepłą wodą do umycia rąk. Przeprowadzenie porodu w warunkach domowych wymaga zapewnienia wysokich standardów higienicznych. Nie zawsze jest to możliwe.

Co zatem robić, by przekonać panie do tego, że poród w szpitalu jest lepszy?

Należy rozwijać szpitale, tak by w jak największym stopniu zapewniały rodzącej i jej dziecku poczucie domowego ciepła oraz bezpieczeństwa.

Dodatkowym elementem jest wprowadzenie do pierwszej fazy porodu ruchu.

W naszym szpitalu dysponujemy różnymi urządzeniami. Są worki ssako oraz piłki, jest wanna i krzesło porodowe. Są one bardzo przydatne w pierwszym etapie porodu, kiedy wskazane jest to, by kobieta się ruszała. Poród jednak odbywa się na łóżku wyposażonym w wodny materac lub w wannie. Większość porodów odbywa się w pozycji klasycznej.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski