Perina Lokure Nakang, która obecnie mieszka w Kenii, mogła uprawiać lekkoatletykę i kontynuować naukę dzięki wsparciu programu World Athletics we współpracy z African Higher Education in Emergencies Network i Youth Education and Sports. Zgodnie z modelem Athletics+Education obejmuje on obozy dla uchodźców Kakuma/Kalobeyei oraz szkołę średnią All4Running Shoes4Africa w Kapsabet, która jest częścią tego samego programu.
">
Od uzyskania przez Sudan niepodległości w 1956 roku, południowy region tego kraju zawsze dążył do niezależności. Szczególną rolę w tym procesie odgrywała partyzantka zbrojna czyli Ludowa Armia Wyzwolenia Sudanu, której celem była niepodległości regionu.
">
W 1983 roku, wybuchła trwająca ponad 20 lat wojna domowa między islamską północą a chrześcijańskim południem kraju. Konflikt pochłonął około 1,5 miliona istnień ludzkich, kolejne 4 miliony ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów - tym samym stał się jedną z najdłużej trwających i śmiercionośnych wojen XX wieku! Śmiertelność wśród mieszkańców cywilnych była najwyższa od czasów II wojny światowej…
Nakang, której imiona oznaczają „pierworodny” i „pracowity”, jest uczniem 2. klasy szkoły średniej All4Running Shoes4Africa. Pozostając wierna znaczeniu tych przymiotników, doświadcza ciężkiej pracy, która pozwoliła trenerce i mentorce Janeth „Eldoret Express” Jepkosgei zmienić swoje życie. Nakang chce być taka, jak mistrzyni świata na 800 metrów z 2007 roku, Janeth Jepkosgei, na co dzień trenująca w Kapsabet, a mieszkająca w Eldoret.
- Urodziłam się w 2003 roku, w Sudanie Południowym. W 2010 roku przyjechałam do Kenii z ciocią, która poprosiła mamę, abym zmieniła otoczenie. Byłam za młoda, by samodzielnie przeżyć warunki wojenne - wyjaśnił Nakang
Po kilku latach, mama i dwoje młodszego rodzeństwa również przybyli do Kenii jako uchodźcy, ale osiedlili się w innym obozie. Rodzina była praktycznie bezpieczna...

W wieku 7 lat, Nakang i jej ciotka trafiły do obozu dla uchodźców Kakuma w północnej Kenii, gdzie życie nie należało do najłatwiejszych. Na szczęście, jeden z trenerów dostrzegł talent sportowy młodej dziewczyny.
- Kiedyś grałem w piłkę nożną i biegałem na 100 metrów. Jednak, kiedy Janeth, zobaczyła, jak się poruszam, powiedziała mojemu trenerowi, że lepiej będzie zmienić konkurencję na 800 metrów - powiedziała Nakang, która z Jepkosgei jest na „ty”

- Perina Lokure Nakang wciąż potrzebuje wskazówek i więcej doświadczenia w walce na średnim dystansie, aby mocniej ukończyć ostatnie 200 metrów. Przed dołączeniem do mojej grupy była sprinterką i dlatego ma dobry start, ale nie może utrzymać tempa do końca. Zamierzamy to doszlifować, aby zdążyć na MŚ w Budapeszcie - podkreśliła Janeth Jepkosgei
Reprezentacja uchodźców na mistrzostwa świata:
Kobiety:
800 metrów: Perina Lokure Nakang (z Sudanu Południowego)
5000 metrów: Anjelina Nadai Lohalith (z Sudanu Południowego)
