Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Legalne nocowanie w lesie w Bydgoszczy i okolicy. Na razie chętnych jest niewielu

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Zobacz, gdzie w Bydgoszczy i okolicy można zanocować w lesie.
Zobacz, gdzie w Bydgoszczy i okolicy można zanocować w lesie. pixabay/materiał ilustracyjny
W maju ubiegłego roku wystartował projekt Lasów Państwowych pod nazwą „Zanocuj w lesie”. Czy w Bydgoszczy i okolicy znaleźli się chętni na taką formę turystyki?

„Zanocuj w lesie” to akcja zachęcająca do wypoczynku na łonie natury. Miłośnicy takiej formy odpoczynku i rekreacji w jednym mogą spędzić noc na wyznaczonym obszarze leśnym. Łącznie w całym kraju udostępniono ponad 600 tysięcy hektarów terenu w 425 nadleśnictwach.

Informacji na temat miejsc, gdzie można nocować należy szukać w Banku Danych o Lasach, na stronie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy. W dolnym menu należy wybrać „Mapy BDL”, a następnie „Mapa zagospodarowania turystycznego”. W samej Bydgoszczy zanocować można w części Lasu Gdańskiego, a pod miastem w Lesie Jastrzębie (jarużyńskim).

– Z programem wychodziliśmy naprzeciw rosnącemu trendowi bushcraftingu i przebywania w lesie. Nie trzeba być jednak bushcrafterem, uzbrojonym we wszystko, można wziąć sobie hamak czy namiot i zanocować w lesie na wyznaczonym terenie. Nocleg jest dla każdego, kto jest zainteresowany – uważa Łukasz Specjał z Nadleśnictwa Żołędowo.

Nikłe zainteresowanie

Jak dodaje, na razie lista chętnych nie jest długa. Nadleśnictwa nie prowadzą jednak statystyk dotyczących tego, ile osób decyduje się skorzystać z noclegu w lesie. Konieczność zgłoszenia pobytu na terenach leśnych obowiązuje tylko w określonych przypadkach. Nadleśnictwo musi wyrazić zgodę na pobyt dla grup większych niż dziewięć osób lub w przypadku noclegów dłuższych niż dwie noce. Krótkie wypady na wyznaczone tereny do lasu można zrobić bez konieczności uzyskiwania pozwolenia.

Nadleśnictwo Bydgoszcz wyznaczyło do nocowania teren na obszarze „Piecki” w pobliżu Jeziora Jezuickiego. – Zgłoszeń mamy niewiele, ale pamiętajmy, że pojedyncze osoby czy w przypadku krótkich noclegów, nie trzeba się do nas zgłaszać – przekazuje „Expressowi Bydgoskiemu” nadleśniczy Andrzej Białkowski.

Przedstawiciele Lasów Państwowych przypominają, że w pewnych sytuacjach, mimo wyznaczenia obszarów, nocowanie w lesie jest zabronione. – Jeśli jest zagrożenie pożarowe trzeciego stopnia, wprowadzony jest ogólny zakaz wstępu do lasu. Oczywiście ograniczenia dotyczą również prac leśnych czy działań ochronnych – wymienia nadleśniczy Nadleśnictwa Bydgoszcz. – Te informacje wraz z mapą dotyczącą tego, gdzie obowiązują zakazy, zawsze są ogłaszane na naszej stronie internetowej – dodaje.

Sztuka przetrwania

Wspomniany wcześniej bushcrafting to w dużym uproszczeniu rodzaj aktywności na świeżym powietrzu, opierający się na wykorzystaniu umiejętności przetrwania w dziczy, nawet w trudnych warunkach, bez konieczności używania sprzętów na co dzień ułatwiających nam życie. Chodzi o bliski kontakt z naturą i korzystanie z jej naturalnych zasobów. Osoby decydujące się na podobny styl życia nie mają problemów z wykorzystaniem dostępnych w lesie surowców, aby zbudować schronienie, rozpalić ogień czy przygotować sobie posiłek.

Ułatwieniem w tej ostatniej czynności może być zmiana w regulaminie programu „Zanocuj w lesie”. Od czerwca tego roku zezwolono na używanie kuchenek gazowych. Aby móc z nich korzystać trzeba spełnić określone warunki. Ich użycie dozwolone jest pod stałym nadzorem, gwarantującym zabezpieczenie przez ewentualnym powstaniem pożaru. Należy też dwa razy dziennie, o godz. 10 i 14, sprawdzać aktualizacje dotyczącą zagrożenia pożarowego – w przypadku trzeciego stopnia obowiązuje zakaz korzystania.

Dodatkowo nie można używać ich na glebach torfowych, w młodnikach i drzewostanach, w których wysokość koron znajduje się poniżej 5 metrów od ziemi oraz na powierzchniach leśnych porośniętych wysokimi trawami i wrzosem. – Pamiętajmy, że trzeba być naprawdę przygotowanym i wiedzieć, jak zachować się w lesie, żeby nie zrobić sobie krzywdy – apeluje do chętnych na nocleg w lesie nadleśniczy Andrzej Białkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera