Zobacz wideo: 2023 jest Rokiem Mikołaja Kopernika w woj. kujawsko-pomorskim.

Profesor Maciej Świątkowski - bydgoski lekarz. Zasiadał w Radzie Miasta Bydgoszczy, był też posłem i senatorem, wykładał na Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Żonaty z Małgorzatą (również lekarką), z którą 6 stycznia 2023 roku obchodzili 50. rocznicę ślubu. Z tej okazji spotkała ich wyjątkowa niespodzianka.
Starsza córka Agnieszka dając upust swojej fantazji, wzorem z Parku Centralnego w Nowym Jorku, ufundowała nam wraz z swoim mężem Grzegorzem i młodszą córką Katarzyną ławeczkę w wygrawerowanym serduszkiem. Z udziałem pracowników Urzędu Miasta i zgodą Prezydenta Bydgoszczy Pana Rafała Bruskiego ławeczka ta została postawiona na bulwarze nad Brdą przy ulicy Stary Port - czytamy na profilu prof. Świątkowskiego w mediach społecznościowych.
- Z inicjatywą zakupu i postawienia ławeczki na własny koszt wystąpiła córka, chcąca zrobić rodzicom niespodziankę z okazji Złotych Godów. Ławkę od innych tego typu elementów tzw. małej architektury wyróżnia wyłącznie niewielki tematyczny napis. Ławka stoi w przestrzeni miasta, jest ogólnodostępna, dostosowana wyglądem do specyfiki miejsca i innych ławek w tej części Bydgoszczy - informuje Marta Stachowiak, rzecznik Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Każdy mieszkaniec może zwrócić się do miasta z podobną inicjatywą. Oczywiście konieczne jest uzgodnienie lokalizacji - dodaje Marta Stachowiak.
Własne ławeczki w Ostromecku
Od czerwca 2021 roku każdy może mieć "swoją" ławeczkę na terenie Zespołu Pałacowo - Parkowego w Ostromecku. Wówczas stanęły tam dwie ławeczki z umieszczonymi na nich tabliczkami. Są na nich napisy: „Anna i Norbert z okazji 20 rocznicy ślubu” oraz „Chłopaki z Fordonu 1975 Arek, Czesław, Wiechu, Rajmund, Zyga, Roman, Adam". Był też trzeci fundator, ale rozmyślił się. Więcej chętnych na razie nie było. Fundatorem ławeczki na terenie Zespołu Pałacowo - Parkowego w Ostromecku może zostać każdy. Wystarczy zgłosić się do Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy lub bezpośrednio do Pałacu w Ostromecku. Z zainteresowaną osobą ustalana jest treść napisu i wybierana lokalizacja w parku. Początkowo koszt jednej ławki wynosił trochę ponad 1000 złotych. - Obecnie fundator będzie musiał zapłacić więcej, około 1400 złotych, ale dokładna cena będzie znana przy zamówieniu - mówi Sławomir Schmidt, specjalista ds. technicznych i inwestycji w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.
Firmy sponsorują ławki w Myślęcinku
Od 2019 roku funkcjonuje projekt "Ławeczka", w ramach którego przedsiębiorcy mogą fundować ławki dla Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku "Myślęcinek". Na oparciu ławki grawerowane jest logo firmy. Jednorazowa opłata za zamówienie ławki to 898 złotych. W cenę wliczone jest grawerowanie, impregnowanie i lakierowanie. Następnie przedsiębiorca uiszcza comiesięczną opłatę w wysokości 198 zł, a połowa z tej wpłaty jest przekazana na potrzeby LPKiW „Myślęcinek”.Więcej o "Ławeczce" można przeczytać na stronie internetowej projektu.