Ostatnio wiele osób pyta, czy w sytuacji walki z koronawirusem można wybrać się na spacer do lasu?
- Zgodnie z zaleceniami administracji rządowej dotyczącymi walki z koronawirusem każdy z nas powinien w maksymalnym stopniu ograniczyć przemieszczanie się i pozostać w domu - mówi Honorata Galczewska, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. - Jednak w ostatnim czasie obserwujemy wzrost zainteresowania mieszkańców pobytem w lesie. W związku z tym osoby, które jednak zdecydują się na wyjście do lasu, powinny zachowywać się w taki sposób, aby nie narażać siebie i innych na zakażenie.
Zapytaj eksperta w temacie koronawirusa - kliknij poniżej i zadaj pytanie w interaktywnym wywiadzie.

Aktualnie obowiązujące przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb, do których zdaniem administracji rządowej można zaliczyć również spacer po lesie, ale z zachowaniem ograniczeń, które wprowadzono dotychczas, np. co do liczby spacerujących.
- Kujawsko-pomorscy leśnicy nie ograniczają możliwości przebywania w lesie - informuje Ireneusz Norbert Jałoza, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. - Lasy są dla otwarte, tak jak to było dotychczas, jednak korzystanie z nich w tym szczególnym czasie powinno odbywać się w sposób gwarantujący nam wszystkim bezpieczeństwo. Apelujemy, aby w trakcie pobytu w lesie stosować się do wytycznych w zakresie korzystania z miejsc postoju, parkingów, ścieżek edukacyjnych oraz wież i tarasów widokowych. Prosimy też o unikanie miejsc, w których nadmiernie gromadzą się ludzie. Zagrożenie ze strony wirusa SARS-CoV-2 zmusza nas do zmiany wielu zachowań, do których byliśmy przyzwyczajeni.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu przypomina też, aby nie pozostawiać śmieci i zadbać o to, by wszystko, co zabraliśmy ze sobą do lasu, wróciło z nami do domu.
- Pamiętajmy także o tym, aby nie stwarzać sytuacji grożących pożarem lasu - zaznacza Ireneusz Norbert Jałoza. - W okresie wiosennym to zagrożenie jest największe! Teraz bardziej niż kiedykolwiek doceniamy las i to, że możemy z niego korzystać. Tylko od nas zależy, czy będziemy w nim bezpieczni.
Smaki Kujaw i Pomorza sezon 2 odcinek 4
ZAKAŻENIE WIRUSAMI I BAKTERIAMI - CO MOŻE POMÓC W PROFILAKTYCE? >> Sprawdź w naszym sklepie <<
ZADBAJ O FORMĘ PODCZAS POBYTU W DOMU >> Zobacz w naszym sklepie wagę z analizatorem składu ciała <<
