- O tych zmianach mówiło się od wielu lat, ale w tej chwili nastał dobry moment kiedy chcemy jako rząd i jako państwo znacząco ułatwić procesy inwestycyjne w naszym kraju i te zmiany w ustawie nam w tym pomogą- mówił podczas konferencji prasowej Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju.
Główna teza, która nam przyświecała to żeby prawo geodezyjne pozwalało szybciej realizować inwestycje. Co wiadomo w rozwijającej się gospodarce jest dosyć istotne- mówił Waldemar Izdebski, Główny Geodeta Kraju. - Chcemy, żeby w geodezji nie było blokowania procesu inwestycyjnego- dodał.
Jak tłumaczył szef resortu finansów wprowadzane zmiany są wynikiem rozmów ze środowiskiem geodetów i kartografów.
- Chcemy, żeby ten proces był łatwiejszy zarówno dla środowiska ale przede wszystkim, żeby on się przekładał na łatwiejsze prowadzenie procesów inwestycyjnych. Zakładamy, że nastąpi skrócenie prac geodezyjnych w ramach prowadzonych inwestycji z mniej więcej 60 dni do około 18 dni- mówił Kwieciński.
Zmiany dotyczą przede wszystkim prac, które wykonują geodeci i są elementem każdego procesu inwestycyjnego. Zarówno jeżeli chodzi o budowę domu, drogi czy linii kolejowej. - Te zmiany, które wprowadzamy mają na celu przyspieszenie i ułatwienie procesów inwestycyjnych w naszej gospodarce- mówił.
W projekcie ustawy znalazł się uproszczony, ryczałtowy sposób pobierania opłat od geodetów za niezbędne im do pracy dokumenty, możliwość rozpoczęcia prac geodezyjnych w każdym momencie, pod warunkiem, że zostaną zgłoszone w przeciągu 5 dni. Ponadto zmniejszy się ilość formalności pomiędzy geodetą a starostwem powiatowym, dzięki czemu geodeta szybciej otrzyma potrzebne dokumenty.
- Chcemy znacząco uprościć proces prac, zlikwidować szereg niepotrzebnych opłat oraz chcemy udostępniać olbrzymie dane, które my jako państwo posiadamy na rzecz podmiotów zewnętrznych, na rzecz społeczeństwa- dodał Kwieciński.
Projekt przyjęty przez rząd zakłada aktualizowanie informacji zawartych w ewidencji gruntów i budynków na podstawie materiałów znajdujących się w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym, czyli z urzędu, bez konieczności składania wniosku. Tym samym dane w ewidencji będą aktualne.