
Jedz, by zachować młodość!
Kurkuma przynosi zadowalające efekty związane ze starzeniem się organizmu. Składniki kurkumy stymulują system immunologiczny do zwalczania białek zalegających w ośrodkowym układzie nerwowym i mózgu, które to utrudniają przewodzenie impulsów nerwowych, co objawia się zaburzeniami pamięci i osobowości. Kurkuma na duży potencjał leczniczy w przypadku depresji i w chorobie Parkinsona. Obecnie trwają badania nad skutecznością kurkumy w terapii choroby Alzheimera i u pacjentów po udarze mózgu.
► Zobacz, jak jeszcze dobroczynnie działa kurkuma, na jakie choroby pomaga, kto powinien ją zażywać, a kto unikać i dlaczego. Kliknij strzałkę obok zdjęcia lub przesuń fotografię gestem ►►►

Przeciw nowotworom i chorobom wewnętrznym
Kurkuma za sprawą kurkuminy, znajdującej się w jej składzie, działa przeciwnowotworowo. Kurkumina ma działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające i stosuje się ją w profilaktyce i leczeniu nowotworów (skóry, płuca, prostaty, pęcherza moczowego, wątroby, trzustki, jelita cienkiego, okrężnicy, gruczołu piersiowego, jamy ustnej, żołądka, chłoniaków czy macicy).
► Suplementację kurkumą powinny stosować osoby z polipami jelita (to stany przedrakowe jelit). W badaniach wykazano, że pacjentom, którym przez 6 miesięcy podawano kurkuminę, liczba polipów spadła przeciętnie o 60 proc., a ich rozmiar zmniejszył się o połowę.
Więcej o właściwościach kurkumy i wpływie na zdrowie ►►►

Na co jeszcze pomaga kurkuma?
Kurkuma ma właściwości żółciopędne, dlatego stosowana jest u osób mających zaburzenia trawienia, chorobami wrzodowymi. Kurkuma działa osłonowo na wątrobę (jest składnikiem wielu suplementów i leków wspomagających pracę i leczenie wątroby). Kurkumę stosuje się również przy zapaleniu dróg żółciowych. Kurkumę stosować powinni diabetycy, bowiem obniża poziom glukozy we krwi, chroni przed neuropatią i nefropatią cukrzycową.
Więcej o właściwościach kurkumy i wpływie na zdrowie ►►►

Na infekcje i bóle zębów
Kurkuma w niedużym, ale efektywnym stopniu podnosi poziom katelicynydy (peptyd, który działa bakteriobójczo i przeciwwirusowo), co pomaga zwalczać gorączkę i infekcje: katar, przeziębienie, kaszel, zapalenie zatok.
Kurkuma ponadto wspomaga leczenie anemii (jest bogata w żelazo).
Kurkuma łagodzi dolegliwości w jamie ustnej, łagodząc ból i owrzodzenia, można ją stosować w przypadku bólu zębów, przyzębia czy zapalenia dziąseł.
Więcej o właściwościach kurkumy i wpływie na zdrowie ►►►