W VIII edycji Bydgoski Trójkąt Literacki swoimi ramionami obejmie czytelników od 24 maja do 5 czerwca.
<!** Image 2 align=right alt="Image 150122" sub="24 maja
z czytelnikami „Wspomnień
z niepamięci” spotka się żona autora książki, Gustawa Holoubka - Magdalena Zawadzka">Nie każdy ma w prezesie bydgoskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich kolegę redakcyjnego, a ja mam. Korzystając z tego, pytam Jarosława Jakubowskiego, co poleca podczas tegorocznego Trójkąta. - Sam temat wiodący jest ciekawy, bo dotyka kondycji literatury w dobie gospodarki rynkowej - mówi prezes, który jako poeta plasuje się na artystycznym biegunie wobec tzw. literatury popularnej, ale to nie oznacza wcale, że ją deprecjonuje. - Wszystko zależy od wyboru konwencji i jeśli w tę popularną wchodzimy ze świadomością oczekiwań rynku, ważne, by autor starając się im sprostać, odnalazł tam obszar dla własnej wolności - uważa Jarosław Jakubowski, zachęcając czytelników do dyskusji, która odbędzie się 1 czerwca.
O tym, kto w dniu inauguracji BTL (24.05. godz. 14.00 WiMBP) otrzyma Strzałę Łuczniczki za Bydgoską Książkę Roku, prezes SPP nie chce się jednak wypowiadać. Niezręcznie mu: wysłał na konkurs swoją książkę! Chętnie snuje za to marzenia o ustanowieniu w Bydgoszczy ogólnopolskiej nagrody literackiej imienia Kazimierza Hoffmana... Nazwisko zmarłego rok temu poety pojawia się nieprzypadkowo, bo to jego twórczości poświęcony będzie pierwszy tom reaktywowanej serii wydawniczej bydgoskiego oddziału SPP, a w planie są już następne: tomik poetycki Zdzisława Prussa i eseje Michała Tabaczyńskiego.
<!** reklama>- W tej pierwszej pt. „Niewysychające nigdy źródło...” znajdą się wspomnienia o Hoffmanie pióra pisarzy, poetów i krytyków literackich, z których wielu weźmie udział w spotkaniu 27 maja w muzeum przy ul. Grodzkiej - zaprasza Jarosław Jakubowski. Tak jak zaprasza na serię spotkań z autorami w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Trochę inne niż wszystkie będzie to 24 maja, gdy o godz. 17.00 do rozmowy z czytelnikami „Wspomnień z niepamięci” zasiądzie żona autora, Gustawa Holoubka - Magdalena Zawadzka. Ale już dyskusję wokół „Kręgów obcości...” dr Rafał Zimny poprowadzi w „Węgliszku” (25.05., godz. 17.30) z bohaterem odważnej autobiografii, znanym humanistą, prof. Michałem Głowińskim, a 26 maja (godz. 18.00, WSG) dialog o losach literatury w czasach globalizacji nawiąże z Bohdanem Zadurą rodzimy poeta Marek Siwiec.
BTL będzie miał ciekawą oprawę muzyczną - od recitalu obiecującej wokalistki Pauliny Brzozowskiej (25.05., godz. 19.30 WSG), przez fantastyczne widowisko „Chlip Hop” z Magdą Umer i Andrzejem Poniedzielskim ((29.05., godz. 20.00, Ostromecko) i koncert zespołu Ranoc (31 .05., godz. 20.00 WiMBP), po wieńczący Trójkąt (5.06., godz. 20.00 muszla koncertowa) występ Czesława Mozila.
Program BTL na www.mok.bydgoszcz.pl