Kujawsko-Pomorskie. Te firmy w pandemii COVID-19 nie muszą płacić ZUS [lista]

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Handel, gastronomia, pozaszkolne formy edukacji, obiekty kultury i sportu, fizjoterapeuci - firmy z branż oznaczonych ponad 40 kodami PKD mają prawo do zwolnienia ze składek ZUS
Handel, gastronomia, pozaszkolne formy edukacji, obiekty kultury i sportu, fizjoterapeuci - firmy z branż oznaczonych ponad 40 kodami PKD mają prawo do zwolnienia ze składek ZUS Fot Sławomir Kowalski
Od 30 grudnia kujawsko-pomorskie firmy będą mogły składać wnioski o zwolnienie ze składek ZUS. Dotyczy to jednak tylko branż wymienionych w tarczy antykryzysowej 6.0.

Przedsiębiorcy działający w branżach oznaczonych ponad 40 kodami PKD uzyskali prawo do zwolnienia ze składek za listopad br.

Te firmy w pandemii COVID-19 nie muszą płacić ZUS

- Chodzi między innymi o handel, gastronomię, pozaszkolne formy edukacji, obiekty kultury i sportu, fizjoterapeutów - wymienia Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. - Jednym z warunków uzyskania zwolnienia jest spadek przychodu o co najmniej 40 proc. w listopadzie w porównaniu do sytuacji z tegoż samego miesiąca ubiegłego roku. Przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski od 30 grudnia do końca stycznia. A do końca 2020 roku muszą również dostarczyć do ZUS dokumenty rozliczeniowe. Nie dotyczy to firm zwolnionych z ich składania.

Tarcza 6.0 zwalnia też dodatkowe branże ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień. Warunkiem jest m.in. spadek przychodu o 75 proc. za pierwszy miesiąc objęty wnioskiem. Od 30 grudnia do 15 stycznia wnioski w tej sprawie będą mogli składać właściciele hoteli i podobnych obiektów zakwaterowania,a także organizatorzy turystyki. Planowana jest także nowelizacja ustawy, która wskaże termin na złożenie takiego wniosku dla wielu innych branż, które zostały ujęte w ustawie, lecz termin na złożenie wniosku przez przedsiębiorców upłynął 30 listopada.
We wszystkich tych przypadkach zwolnienie będzie obejmować także składki opłacone. Jeśli przedsiębiorca je opłacił, będzie mógł uzyskać zwrot nadpłaty lub pokryć nią kolejne składki.

Więcej przedsiębiorców skorzysta z dodatkowego świadczenia postojowego. Hotele i podobne obiekty zakwaterowania, organizatorzy turystyki i obiekty sportowe mogą otrzymać dodatkowe postojowe nawet trzy razy. Warunkiem pierwszej wypłaty jest m.in. spadek przychodu o co najmniej 75 proc. Jak już pisaliśmy, przedsiębiorcy z tych branż mogą składać wnioski już od 16 grudnia.

30 grudnia ZUS zacznie przyjmować wnioski o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe od kolejnych niemal 40 grup przedsiębiorców. Są to w większości te same rodzaje działalności, które skorzystają z umorzenia listopadowych składek.

Dodatkowe postojowe będzie im przysługiwało jednokrotnie. Warunkiem wypłaty jest m.in. spadek przychodu w październiku albo listopadzie o co najmniej 40 proc. w stosunku do sytuacji w analogicznym miesiącu sprzed roku.

Prawo do jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego dostaną również osoby wykonujące umowy cywilnoprawne (np. zlecenie, dzieło). Chodzi o umowy zawarte do 15 grudnia 2020 roku. Z postojowego skorzystają twórcy, artyści, technicy wspomagający kulturę, architekci i osoby, które świadczą usługi na rzecz muzeów (w zakresie pozaszkolnych form edukacji i przewodnicy muzeów). Wnioski o postojowe w ZUS będą mogli składać od 15 stycznia.

Polecamy także: Tarcza branżowa. Które firmy mogą starać się o pomoc z tarczy antykryzysowej? Jaka to pomoc? [branże, formy pomocy]

Krystyna Michałek: - Wszystkie wnioski o postojowe i zwolnienia ze składek należy przesyłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Szczegółowe informacje o warunkach wsparcia z tarczy antykryzysowej 6.0, konkretnych kodach PKD, które skorzystają z pomocy i terminach składania wniosków są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl.

Osoby, które wykonują umowy-zlecenia na rzecz szeroko rozumianej kultury, będą mogły złożyć wniosek, by nie potrącać składek z ich wynagrodzeń. Dotyczy to umów zawartych lub aneksowanych między 1 stycznia a 31 marca 2021 roku i obejmuje składki za okres od stycznia do końca kwietnia 2021 roku.

Będzie prawo do bezpłatnej opieki medycznej?

Ze zwolnienia można skorzystać, jeśli łączny przychód ze zleceń w miesiącu przed złożeniem wniosku nie przekraczał przeciętnego wynagrodzenia krajowego. Zleceniobiorca nie może też podlegać ubezpieczeniom z innego tytułu niż umowa-zlecenia. Wnioski będzie można składać do ZUS w ciągu siedmiu dni od dnia zawarcia umowy, najwcześniej od 1 stycznia. O złożeniu wniosku trzeba też poinformować zleceniodawcę. Składki nie będą zapisane na koncie ubezpieczonego, ale zachowa on prawo do bezpłatnej opieki medycznej.

Polecamy także: Nowa tarcza antykryzysowa dla firm. Te firmy dostaną pomoc, a te nie [warunki, lista]

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Materiał oryginalny: Kujawsko-Pomorskie. Te firmy w pandemii COVID-19 nie muszą płacić ZUS [lista] - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie